Mi is az a nemzetközi romanap?
Április 8-án ünneplik kultúrájukat és a romanapot a roma közösségek, s egyszersmind tisztelegnek a nagy roma személyiségek, szellemi úttörők előtt. 1990-ben jelölték ki ezt a napot az első roma-világkongresszus emlékére, amelyet 1971-ben tartottak. Azóta számos egyházi és közjogi méltóság fejezte ki tiszteletét, többek között II. János Pál pápa, a dalai láma, Hillary Clinton. Magyarországon a 2010-es évek óta egyre nagyobb figyelmet kap az ünnep- és emléknap, amelyben részt vállal a kiállítást összeállító négy szervezet is: a Romaversitas Alaptvány, az Uccu Alapítvány, a Romani Design és a Független Színház.
Mivel foglalkoznak a Khetane című kiállítás szervezői, és ez hogyan kapcsolódik magához az eseményhez?
A khetane szó romani nyelven azt jelenti: együtt. Pontosan ezt láthatjuk a tárlatot szemlélve. Egymástól nagyon különböző, ám céljaikat tekintve azonos személyeket, szervezeteket, akik és amik az összefogásban, az együttműködésben látják és ragadják meg erejüket.
A kiállított fotókon túl a tárlat fontos részét képezi a szervezők missziójának közlése, valamint az a törekvés, amely leginkább inspirálta a résztvevőket. Az első roma értelmiségiek előtti főhajtásként értelmezhető gesztus ez a részükről, hiszen ők kulcsfontosságú szerepet játszottak abban, hogy lehetőségek nyíljanak a mostani generációk előtt.
A Romani Design újraértelmezett ruhakölteményeiben láthatók a társszervezők aktivistái, akiket Pályi Zsófi kapott lencsevégre.
A Romaversitas arra törekszik, hogy a roma fiatalok minél jobb eredménnyel végezzék el a középiskolát, és egyetemre menjenek. A képeken a szervezet egyik alapítója is szerepel. A ruhaköltemények merész vörösei jól egészítik ki a képek artisztikus hangulatát, amelyek hátterét a Kugler Art Galéria adja.