A történelmi fesztivál neve a várostrom során alkalmazott haditechnikai újításra, a petárdaként is emlegetett „patara” elnevezésre vezethető vissza, amellyel sikeresen bedöntötték a várkaput az ostrom során. A tizenöt éves háborúban, amikor Tata négybástyás vára török kézen volt, komoly akadályt jelentett a dunántúli keresztény hadmozdulatok útjában. Gróf Pálffy Miklós komáromi főkapitány az ostromhoz szükséges csapatok hiányában, meglepetésszerű támadásra szánta el magát, melynek főszereplője az akkoriban új fegyver, a kapupetárda (patara) volt.
Török kávé, autentikus csatajelenetek, múltidéző kiállítások
Sajtótájékoztatón jelentették be, hogy a hagyományőrök idén is szép számmal érkeznek Tatára: 19 keresztény és 16 oszmán csapat összesen 435 hagyományőre lép színre. A program során négy csatát láthatnak az érdeklődők, a várudvaron lelátók és LED-falak is várják majd a közönséget. A háromnapos fesztiválon korhű ruhákkal, haditechnikai eszközökkel, a gyerekek és felnőttek számára egyaránt kipróbálható fegyverekkel és autentikus csatajelenetekkel vonulnak majd fel a magyar és külföldi hagyományőrzők. Múltidéző kiállítások, lovas bemutatók, törökkávé-kóstoltatás, hastáncosok és néptáncosok, vásári forgatag, tűzzsonglőrök mutatványai és történelmi színi előadások várják az érdeklődőket. Mint elmondták, a Magyar Honvédség Klapka György 1. Páncélosdandár idén is részt vesz a rendezvényen, ötven haditechnikai eszközt fog bemutatni. A fesztiválon a légierő és a szárazföldi erők jelentős része képviselteti magát, s a különleges erők is bemutatkoznak. A szombati nap egyik kiemelt eseménye lesz a 14 órakor kezdődő Regionális Katonazenekari Fesztivál a Kossuth téren, ahol négy helyőrségi zenekar szórakoztatja majd a közönséget. Michl József, Tata polgármestere megköszönte a szervezőknek és a résztvevőknek a munkáját. – Ez a három nap gondtalan háborúzás, ahol egy igazán nehéz történelmi csatára kell visszaemlékeznünk – jelentette ki a polgármester. Hozzátette: már 14 alkalommal sikerült a keresztény hadaknak sikert aratniuk a török felett, szeretnénk, ha ez idén is sikerülne. A város azzal a feltétellel adja át a fesztivál részére a területeit, hogy idén is lekerül a török zászló a várról. Ha ez meglesz, akkor jövőre is lehet Patara – ígérte a polgármester. A hajdúk kapitánya pedig megígérte, hogy ha kell furfanggal, de mindenképpen visszaveszik a várat a törököktől.
Törökméz és gránátalma diákvetélkedő
A tatai fesztiválon második alkalommal vesz részt a Türk Államok Szervezete Magyarországi Képviseleti Iroda, amelyen kultúrtörténeti vetélkedőt szervez. Az esemény első napján, a Diák Patara keretében rendezi meg a Törökméz és gránátalma elnevezésű középiskolások számára kiírt diákvetélkedőt. A sajtótájékoztatón Gonda Géza, a TÁSZ Magyarországi Képviseleti Iroda projektigazgatója hangsúlyozta: törökök és magyarok 300 évig háborúztak egymással, majd 300 évig barátságban, egymást támogatva, segítve éltek. 1999-től pedig, amikor Magyarország csatlakozott a NATO-hoz, már szövetségesek is vagyunk. A projektigazgató emlékeztetett arra, hogy Magyarország 2018-tól – megfigyelő államként – részt vesz a Türk Államok Szervezete (TÁSZ) munkájában. Mint elmondta: a TÁSZ Magyarországi Képviseleti Iroda tavaly volt először jelen a Patarán, amelynek első napján tartják a Diák Patarát. A TÁSZ budapesti iroda szervezésében idén nyolc középiskola indul a Törökméz és gránátalma verseny díjaiért. Mint elmondta, a vetélkedő feladatait úgy állították össze, hogy azok a türk népek történelméről és kultúrájáról, a korabeli és napjaink türk világban bekövetkezett földrengéseiről tartalmazzanak kérdéseket. A versenyre jelentkező csapatok már hetekkel korábban megkapták a felkészüléshez szükséges háttéranyagokat, amelyek közül két videóanyag a szervezet honlapján is megtalálható. A csapatok a tatai vár területén elhelyezett állomásokon több órán keresztül vetélkednek, minden ponton egy ismereti tesztet kell kitölteniük, el kell igazodniuk a korabeli fegyverek és a türk népek hétköznapi és ünnepi viseletei között, ugyanakkor lesznek kérdések a türk államok földrajzáról, fővárosairól, történelméről, de a versenyzőknek fel kell ismerniük a tagállamok zászlóit és himnuszait is.