Szombat estére a Margitsziget átalakult a csodák és az álmok földjévé, itt tartották ugyanis a 10. színházi olimpia összművészeti záróeseményét. A Margitszigeti Szabadtéri Színpadon Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezérigazgatója beszámolt arról, hogy Magyarországon soha nem látott nagyságú színházi eseménysorozat zárult le, amelyben 58 ország 400 társulata 750 előadást adott.
Színháztörténelmet írunk
– mondta a Nemzeti Színház igazgatója, majd hozzátette, hogy ezzel győzött a magyar kultúra.
Az eseményről a Hír TV Radar című műsora is beszámolt.
A záró előadás meglepetése az „Im memoriam Bartók”, Binder Károly és Varga Gábor improvizatív táncelőadása. Még javában tart a színpadi előadás, amikor Fekete Péterhez, a Fővárosi Nagycirkusz főigazgatójához lépek, aki elmondja, nagyon büszke arra, hogy a 10. színházi olimpia állomásain elsőként lehetett jelen a cirkuszművészet. Beszámol arról, hogy a cirkuszművészet generációról generációra átadott tudását, kulturális örökségét sokan megismerhették az elmúlt hónapokban. A záróeseményen egy csodautazásra invitálják a nézőket a Margitszigeti Szabadtéri Színpad körüli parkba, ahol vetítés, lézershow és táncosok sokasága várja az előadásról kiérkező közönséget.
Csodát éltünk meg ez alatt a pár hét alatt
– mondja elégedetten Fekete Péter, majd hozzáteszi, hogy a színházi olimpiára érkező külföldiek azzal találkoztak, hogy a magyarok szeretetreméltó, befogadó, művészet iránti fogékony emberek. A főigazgató kiemelte, hogy hálás a hazai megrendezésű színházi olimpiának, amely képes volt arra, hogy a színházművészettel együtt a cirkuszművészetet, a táncművészetet egyenrangú előadó-művészeti ágként mutathatták be.
Mindez pedig jól mutatja, hogy a cirkusz az nem show business, hanem klasszikus előadói ág
– mondja Fekete Péter, majd sietősen távozik, sok még a tennivaló a zárógála előtti utolsó pillanatokban is. Mi pedig továbbmegyünk, hogy az alkonyodó Margitszigeten megismerhessük a csodákat létrehozó artistákat, művészeket, zenészeket. Nem kell sokat mennünk, rögtön ifj. Simet László artistaművésszel találkozunk, aki áprilisban egy drótkötélen, 30 méter magasságban vitte át a Duna felett azt a színházi maszkot, amelyet ma éjszaka szimbolikusan – egy tízméteres kötélpályán áthaladás után – átad Vidnyánszky Attilának, aki ezzel ünnepélyesen le is zárja a világszínházi eseményt. Ifj. Simet László hangsúlyozza, hogy az egész magyar kulturális életnek egy kiemelkedő rendezvénye ez a megméretés.
Az én részemről, a cirkuszi szakma részéről nagyon örülök, mert most volt először az, hogy a cirkuszművészet is képviseltette magát ezen az eseményen
– nyilatkozta a világhírű artistaművész, aki arról is beszélt, hogy jó együtt látni a különböző előadó-művészeteket és azt is, hogy egyre több cirkuszi produkció nyit a színház felé.