A középkori Angliában, a rózsák háborújának évtizedeiben járunk, a Lancaster-házi VI. Henrik uralma megdőlt, a trónon IV. Edvárd ül, és sejtelme sincs arról, hogy öccse, Gloster hercege a hatalom megdöntésére készül. Bármi áron. Már az előadás nyitójelenetében világossá válik a címszereplő célkitűzése, III. Richárd ugyanis egyértelműen kijelenti: „Úgy döntöttem, hogy gazember leszek.”
Mindezt elsődlegesen testvérei, a hatalmon lévő, súlyos betegséggel küzdő IV. Edvárd és öccse, a leendő trónörökös, George clarence-i herceg egymás ellen uszításával kívánja elérni.
A hatalom átvétele mindenek felett
Richárd kezéhez már a kezdetektől sok vér tapad: megölte többek között VI. Henriket és annak fiát. Henrik özvegye, Margit királyné súlyos átkot mond sorsa megrontójára, kívánva, hogy kínok közt érje a halál.
A hatalomért bármit: Richárd orgyilkosokat fogadva az uralkodó nevében megöleti öccsét, Edvárdot – meggyilkolására a király korábban valóban parancsot adott, ám azt időközben megbánta, és visszavonta. A hír hallatára a királyt lelkiismeret-furdalás gyötri. A történet ezen pontján már csak Edvárd árvái állnak a korona és Richárd találkozásának útjába.
Richárd Buckingham herceggel szövetkezve a Towerbe zárja, később megöleti a két királyfit. Ekkor már saját anyja is átkot szór a gyilkosságra parancsot adó fiára.
Elérkezik a koronázás ideje, s Richárd, mintha országának szívességet tenne, veszi át a hatalmat, melynek megszilárdítsa érdekében nem rest a megölt királyfik anyjától – a sógornőjétől – megkérni annak egyetlen még élő gyermeke, a fiatal Erzsébet kezét. Itt azonban akarata már nem ér célt.
Uralkodása azonban rövid életű lesz: miközben Richárd rendületlenül harcol a koronáért, az ellenséges Lancaster-párt hívei átkelnek a csatornán. A döntő csata előtti éjjel Margit átka beteljesülni látszik. Richárdot lidérces álmok gyötrik, áldozatainak szellemei jelennek meg előtte, s mind a bukását jósolják. A harcmezőn utolsó leheletével paripáért kiált:
Országomat egy lóért!
Vödörben érkezik a halál
A zágrábi társulat előadása lépcsőzetes térszerkezettel, minimális tárgyi kiegészítőkkel dolgozik.
A díszletben a tragédiát erősítő fekete szín uralkodik, s csak tompa fények világítanak.
A színpad első harmadában kifeszített fekete „fátyol” osztja ketté a teret. A szinte áttetsző anyag mögött zajlik az előadás, a proszcénium belső gondolatok, monológok helyszínévé válik. A „fátyol” többször feliratok háttere lesz, melyen a történet azon momentumai kapnak helyet, melyeket a nézők nem látnak, ugyanis az eredeti dráma kifejezetten hosszú, így a történet megértése szempontjából fontos, hogy a színre nem vitt cselekményeket is megismerje a néző.
A tragédiába torkolló jeleneteket lassú mozdulatok, precíz színészi játék teszi hangsúlyossá. A színen visszatérő kiegészítőként jelenik meg a halált elhozó, „vérrel” teli bádog vödör.
Tartalmát olykor a gyilkos keni áldozatára, máskor a kínok kínját átélő özvegy a saját kezével borítja be testét az elmúlást szimbolizáló vörös folyadékkal.
Határozott, karakteres nők
Bár napjainkban a modernizált előadások korát éljük, Aleksandar Popovski rendezése a hagyományokat megtartotta, a térszerkezeten túl a jelmezek sem utaltak arra, hogy az előadás bármely mozzanata korrelációban állna a jelennel.
Az előadásban alig fél tucat női szereplőt láthatunk, ám a színen megjelenő asszonyok, özvegyek mind erős karakterjellemekkel felruházott egyének, akik a véres harcok idején sem fordítanak hátat eszméjüknek.
Az Ozren Grabarics által megformált III. Richárd – úgy tűnhet – maga választja gazember szerepét, s mintha jellemváltozása valóban csupán egy szerep lenne, királlyá koronázása pillanatáig mindvégig a hataloméhes, határokat nem ismerő Richárdot láthatja a közönség.
A rendező hangsúlyosan ábrázolja a címszereplő testi fogyatékosságát: bal keze mintha csak fából lenne, egyik lábára sántít, háta is púpos.
Saját fogyatékossága börtönéből számára csak a hatalom jelenthet kiutat, ez adhat némi elégtételt a sors által rászabott torz külső miatt.
Programok, rekordok, riportok a Kultúrnemzet színházi olimpiai gyűjtőoldalán! Kattintson IDE!