Megalakult a Magyar Művészeti Akadémia hét regionális munkacsoportja. A miskolci regionális munkacsoport támogatásával elkezdődhet az első – a regionális működésben talán legfontosabb – program, mely a fiatalok művészeti előrehaladását, látásmódjának fejlődését segíti elő az új, összművészeti nyári szabadegyetem helyszínének létrehozásával.
Folytatnunk kell Makovecz Imre és a nomád nemzedékek tokaji hagyományának ápolását, hiszen ez a helyszín és itt életre hívható közös alkotás, gondolkodás egyben az MMA csírája is
– mondta az eseményre készülődve Bodonyi Csaba akadémikus, a miskolci regionális munkacsoport elnöke.
– A hosszú távú jövőbe tekintés szempontjából az MMA és regionális munkacsoportja, valamint Tokaj városa számára egyaránt fontos ez a program. Az újjáépítéssel méltó emléket állítunk a nomád nemzedék tokaji szerveződésének, mely valaha összművészeti programot nyújtott. Ebből a táborból több későbbi MMA-tag került ki, Makovecz Imre és Zelnik József táborszervezőn kívül mások mellett Vidák István, Bánszky Pál – árulta el Bodonyi Csaba.
Mint mondta, olyan aktív résztvevői voltak az indulásnak, mint Péterfy László és Samu Géza szobrászművészek. A hetvenes évek végén két nyáron át, kalákában felépített fa jurta egy évvel ezelőtt műszaki állapota miatt – Makovecz Imre végakaratának megfelelően – fel lett felgyújtva. A nomád nemzedék mai képviselőinek elszánt törekvése és feladata a ház újjáépítése.
Idén a Csernyus Lőrinc által készített tervek alapján – Szent Iván napján – megtörténik az alapkőletétel, az MMA miskolci regionális munkacsoportja és a Magyar a Magyarért Alapítvány tevékeny közreműködésével. A továbbiakban építő kalákatábort szerveznek, és kezdődhet a munka. Céljuk, mint mondta, egy összművészeti szabadegyetem mielőbbi elindítása a makoveczi hagyományokat követve, ily módon a tűzkeresztségen átesett épület a folytonos megújulás szimbólumává válhat.
Borítókép: A Makovecz Imre által tervezett Nomád Nemzedék Háza Tokajban 1979-ben (Fotó: Országépítő)