Latin nyelv digitális kutatásában ért el nemzetközi sikert a magyar kutató

Több mint 2,3 millió eurós támogatást nyert az Európai Kutatási Tanács pályázatán a latin nyelv változatainak jellemzőit újszerű kutatás keretében feltáró projekt, amely Adamik Béla, az ELTE Ókortudományi Intézet Latin Tanszékének docense, az ELKH Nyelvtudományi Kutatóközpont (NYTK) tudományos tanácsadója vezetésével, nemzetközi kutatók részvételével zajlik majd.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2023. 07. 08. 19:31
Latin iratok
Szolnok, 2014. január 29. Latin nyelvű iratok a Magyar Nemzeti Levéltár Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Levéltárának raktárában Szolnokon 2014. január 29-én. Belföldön a szolnoki levéltárnak ítélte oda Az év kutatóhelye-díjat a Magyar Családtörténet-kutató Egyesület. MTI Fotó: Bugány János Fotó: Bugány János Forrás: MTI/Bugány János
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az NYTK közleménye szerint a Digitális latin dialektológia (DiLaDi): Nyelvi változatok az ókori és kora középkori források tükrében című pályázat az Európai Kutatási Tanács (European Research Council – ERC) Advanced Grant pályázatán 2 337 500 eurós (mintegy 867,2 millió forint) támogatást nyert.

Adamik Béla, az ELKH Nyelvtudományi Kutatóközpont (NYTK) tudományos tanácsadója
Adamik Béla, az ELKH Nyelvtudományi Kutatóközpont (NYTK) tudományos tanácsadója. Forrás: Facebook/ELKH – Eötvös Loránd Kutatási Hálózat

Mint írják, a projekt célja, hogy egy újszerű, átfogó kutatás keretében tárják fel a latin nyelv változatainak jellemzőit a Krisztus utáni első évezredben, a földrajzi és kronológiai szempontokra, valamint a latin-újlatin, illetve román átmenetre is tekintettel, az ókori és kora középkori szövegekben fellelhető hibák – a normától való eltérések – feldolgozása és elemzése révén.

A kutatás nemzetközi együttműködésben, öt év alatt valósul meg, alapjául a császárkori latin feliratok számítógépes nyelvtörténeti adatbázisa, az LLDB szolgál.

Mint írták, a DiLaDi egy olyan forráscsoport bevonásával kíván a vonatkozó kutatásoknak áttörő lendületet adni, amelyet eddig nem vettek kellőképpen figyelembe a kutatásban: a többnyire VII–VIII. századi, nyelvi változásokat tükröző adatokban igen gazdag magánjogi jellegű, bőséges, eredeti oklevélanyag bevonása további távlatokat nyithat az eddig főként a feliratos anyagra támaszkodó adatbázis-alapú latin nyelvtörténeti és dialektológiai kutatások számára. Az ELTE honlapján olvasható közlemény szerint 

a projektet egy tízfős nemzetközi kutatócsoport valósítja meg nagy létszámú adatgyűjtő csapat segítségével az ELTE Ókortudományi Intézet Latin Tanszékével együttműködésben.

„E kutatás révén jobban megérthetjük azokat a latin dialektológiai folyamatokat, amelyek az újlatin, illetve román nyelvek kialakulásához vezettek, és így a középkori és modern Európa nyelvi, etnikai, sőt kulturális arculatának formálódását is befolyásolták” – olvasható az ELKH NYTK közleményében.

Borítókép: Latin nyelvű iratok a Magyar Nemzeti Levéltár Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Levéltárának raktárában Szolnokon 2014. január 29-én. Belföldön a szolnoki levéltárnak ítélte oda Az év kutatóhelye-díjat a Magyar Családtörténet-kutató Egyesület (Fotó: MTI/Bugány János)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.