George Osborne szerint mintegy kétezer ellopott tárgyról van szó, és ezek egy része már visszakerült. A British Museum több mint nyolcmilliós gyűjteményéből csak mintegy nyolcvanezret állítanak ki a bemutatótermekben. A kuratórium elnöke elismerte, hogy a hatalmas gyűjtemény nem minden tárgya került katalogizálásra, és az elkövető, aki ezt tudta, szinte minden veszély nélkül kivihette őket az épületből.
George Osborne azt mondta, nem hiszi, hogy a múzeum vezetése megpróbálta volna elhallgatni a botrányt, amikor a lopások először kiderültek, de elismeri, hogy sokáig nem tudták elhinni, hogy az egyik alkalmazott áll a lopások mögött. A brit média szerint egy belső vizsgálat eredményeként elbocsátották az intézménytől Peter Higgst, a görög gyűjtemények egykori őrzőjét, aki harminc évig dolgozott a múzeumban. Maga Higgs tagadja, hogy köze lenne a hiányzó tárgyakhoz.
A The Daily Telegraph szerint a Peter Higgs által állítólag ellopott tárgyak együttes értéke több millió font is lehet. A lap korábban arról számolt be, hogy az ellopott tárgyak közül néhányat negyven fontért kínáltak eladásra az eBay-en, bár valós értékük eléri az ötvenezer fontot. Az ellopott tárgyak származási ideje a Kr. e. 15. századtól a Kr. u. 19. századig terjed. A lopási botrány miatt Hartwig Fischer múzeumigazgató pénteken benyújtotta lemondását.
Hartwig Fischer, a múzeum igazgatója egy sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy egy rendkívül szokatlan esetről van szó, és a történtek ellenére rendkívül komolyan veszik a rájuk bízott műtárgyak védelmét. – Most három prioritásunk van. Először is, hogy visszaszerezzük az ellopott tárgyakat. Másodszor, hogy kiderítsük, mit lehetett volna tenni a történtek megelőzése érdekében. Harmadszor, hogy megtegyünk mindent, ami szükséges a gyűjtemény biztonságába és nyilvántartásába való helyezésével annak érdekében, hogy ez ne ismétlődhessen meg – fogalmazott a múzeumigazgató, aki hozzátette, hogy a lopássorozat lendületet fog adni a a múzeum biztonsági rendszerének újratervezéséhez.
Borítókép: Britishmuseum.org