A darab bemutatóját a Bartók Tavaszon láthatta először a közönség, amely a Magyar Nemzeti Táncegyüttessel közös programként, a Müpa szervezésében valósult meg.
A bűnügyi táncdráma
A régi székely népballada, a Barcsai szeretője alapszituációja mindnyájunk számára ismerős: a feleség és a férj között valami nincs rendben. Kiderül, hogy az asszony képtelen kiverni a fejéből egykori szeretőjét. Minden adott tehát a tragédiához, ami végül be is következik. Zs. Vincze Zsuzsa a forgatókönyvében felfedi az eredeti mű balladai homályba burkolódzó, sok kihagyás és elhallgatott részlet mögött húzódó előzményét, amely végül a bosszúszomjas férj szörnyű tettéhez vezetett. A szövegkönyvíró képzeletben lefolytatott nyomozás után egy, a férj, a feleség és a szerető köré szerveződő történetet álmodott meg, amely a szorongató tragikumból építkezve, az igaz és múlhatatlan szerelemnek állít emléket.
A Zsuráfszky Zoltán Kossuth-díjas, kiváló művész rendezte produkcióban a Magyar Nemzeti Táncegyüttes negyvenkét táncosa és zenekara mellett a teljes Honvéd Férfikar is színpadra lép. Az előadás zenei szövetében az eredeti népzenét és a két Kodály-népdalfeldolgozást pedig világzenei művek egészítik ki.
A darab zeneszerzője Eredics Benjamin, aki az elhangzó világzenei alkotásai mellett az eredeti ballada kórusfeldolgozását is jegyzi. Monumentális, szinte operai látványvilágot teremtenek Tóth Kázmér díszletei és Zs. Vincze Zsuzsa gazdagon díszített, stilizált népviseletei.