A magyarországi filmstúdiók átvészelik a hollywoodi sztrájkok viharát

A hollywoodi forgatókönyvírók és színészcéh (SAG-AFTRA) sztrájkja jelentős hatással lehet a globális filmiparra, de a Variety.com beszámolója szerint a külföldi produkciókat gyártó magyar filmstúdiók átvészelik a vihart.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2023. 09. 05. 15:58
Az Origo Filmstúdió épületei
Az Origo Filmstúdió épületei Fotó: Szigetváry Zsolt Forrás: MTI
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Variety a múlt héten kezdődött 80. Velencei Nemzetközi Filmfesztivállal kapcsolatos cikkjében arról számolt be, hogy a sztrájk miatt a rangos mustrára számos sztár nem tudott elutazni, de a független filmek esetében a SAG-AFTRA felmentést adhatott tagjainak a produkciók népszerűsítésének tilalma alól, köztük Jorgosz Lantimosz (A kedvenc) Budapesten forgatott Poor Things című viktoriánus drámájának is, amely pénteken debütált a Lidón.

Emma Stone a Poor Thingsben
Emma Stone a Poor Thingsben (Fotó: Collection Christophel/AFP)

Az ágazat szakemberei szerint a folyamatban lévő hollywoodi sztrájkok egyelőre nincsenek nagy hatással a virágzó budapesti gyártási központra. 

Érintettek vagyunk, de tovább tudunk dolgozni

 – nyilatkozta Adam Goodman, a Mid Atlantic Films alapító-társtulajdonosa, akinek produkciós cége jelenleg a Lionsgate The Killer’s Game című filmjén dolgozik. A Dave Bautista és Ben Kingsley szereplésével készülő akcióvígjáték az egyike annak a sor független produkciónak – köztük az A24 amerikai műsorgyártó Death of a Unicorn című filmje és a Mads Mikkelsennel és Sigourney Weaverrel forgatott Dusty Bunny  –, amelyek mentességet kaptak a SAG-AFTRA-tól.

Az olyan brit tévésorozatok munkálatai is tovább futnak Budapesten, mint A sakál napja Eddie Redmayne főszereplésével, mivel azok szereplői főleg a brit Equity színészszakszervezet tagjai.

Kemény Ildikó, a Pioneer Stillking Films ügyvezető igazgatója elmondta, hogy olyan tévésorozat esetében, amelynek színészei között az amerikai színészcég (SAG) tagjai is vannak, a velük forgatott jeleneteket egyelőre halasztják, a sztrájk végére várva.

A Dune: The Sisterhood című tévésorozatot gyártó Origo Stúdió vezetője, Tóth Mihály szerint minden egyes, a sztrájk miatt Budapestről kivonuló produkció helyére egy másik várakozik. – Az egész iparág épp átalakul, mindenki a megoldásokat keresi – fogalmazott a lapnak.

Magyarországon tavaly több mint háromszáz produkció készült, ami összértékben 690 millió dolláros (247 milliárd forintos) rekordot jelentett az országnak

 – írta a Variety, hozzáfűzve, hogy ez húszszázalékos növekedés 2021-hez képest, és az ágazat szakemberei a sztrájkot követően – akárcsak a koronavírus-járvány után – ismét jelentős növekedésre számítanak.

Borítókép: Az Origo Filmstúdió épületei Budapesten (MTI/Szigetváry Zsolt)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.