Az esteken Leo McFall, az osztrák Vorarlbergi Szimfonikusok vezető karmestere dirigálja a művészeket. A koncerteken elhangzó első mű főhajtás a főváros előtt: Bartók Béla Budapest létrejöttének 50. évfordulójára írt Táncszvitje nyitja az estet. A mű egyetemességének fontos bizonyítéka, hogy szinte azonnal a nemzetközi zenekari koncertrepertoár elismert darabja lett, melyet ma is számos zenekar tűz műsorára a világ bármely táján – olvasható a Pannon Filharmonikusok közleményében.
Az est során Max Bruch I. (g-moll) hegedűversenye csendül fel másodikként, benne „erőteljes szenvedélyek, küzdelmes szakaszok szólalnak meg, a tételek szinte szünet nélkül követik egymást, a mű végén pedig kisüt a nap, egy virtuóz, ritmikus fináléban” – írták. A darab egyik nagy erénye, hogy több híres hegedűverseny fontos vonása megtalálható benne anélkül, hogy utánzatnak éreznénk a művet, különlegessége a szokatlanul személyes hangnem.
A koncertet Rahmanyinov III. szimfóniája zárja, amely gazdagon használja a zenekar színeit, mégsem sűrű a hangzása, inkább impresszionista módon áttetsző. Szakít azzal a hagyománnyal is, miszerint egy szimfóniának szükségképpen nagy és komoly mondanivalóval kell megszólítania a közönséget – jellemezte a művet a pécsi együttes.
Borítókép: Jennifer Pike hegedűművész (Forrás: Jenniferpike.com)