Mint írásában hangsúlyozza, az év egyik legnagyobb attrakciója a Tarsolylemezek című kiállítás volt a Magyar Nemzeti Múzeumban, amely az eddig megtaláltak mellett a Pátyon fellelt két honfoglalás kori műtárgyat mutatta be. Közben Csomád határában újabb, ezüst tarsolylemez került elő meglepően jó állapotban és Kolozsvár közelében is feltártak még egyet.
– Minden bizonnyal igaza van Virágos Gábor kollégámnak, intézményünk régészeti főigazgató-helyettesének abban, hogy a honfoglalás kori tarsolylemezek és tarsolyveretek, illetve tarsolyok a magyarság szempontjából a második legfontosabb leletanyagnak számítanak a koronázási ékszerek után – írja a főigazgató.
Véleménye szerint ezek a régészeti sikerek égető feladatokra hívják fel a figyelmet. Sokkal nagyobb odafigyelésre, segítségre, jogszabályi garanciákra és anyagi támogatásra van szüksége a hazai szakembereknek.
– Nem lehet magukra hagyni a múzeumokat, és nem lehet megengedni, hogy a tíz évvel ezelőtti, rögzített hatósági áron, ám mindeközben rendkívül gyorsan és hatékonyan tárják fel a régészek a kormány által támogatott beruházások és fejlesztések földterületeit – írja figyelemfelkeltő cikkében L. Simon László.
Megjegyzi, mindenképp indokolt lenne a hazai szakemberek béremelése többek között az infláció, az üzemanyag, az élőmunka és a technikai berendezések áremelkedése miatt, viszont azt a jogszabályok nem teszik lehetővé. Így fordulhat elő, hogy a muzeológusok, régészek jövedelme az általános iskolai tanítóké alatt van. Ha ebben nem történik változás, veszélybe kerülhet a további, világszenzációnak számító kincsek feltárása.
A Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója szerint hozzá kell nyúlni a fontosabb kulturális törvényekhez, sőt indokolt lenne egy nagy, egységes törvény bevezetése. Véleményét támasztja alá az is, hogy a napokban egy szakmai beszélgetésen Csák János kultúráért felelős miniszter maga is kifejtette: szükség van olyan kulturális kódexre, amely a jogszabályok egybefésülésével kitér az ágazat valamennyi fontos területére.
– Olyan jogszabály vízióját vázolta fel a miniszter, amely mind az alkotó-, mind az előadóművészetek, valamint a közgyűjtemények és a közművelődés legfontosabb kérdéseit foglalja keretbe – írja L. Simon László.
Ahogyan létezik polgári vagy büntető törvénykönyv, legyen kulturális kódex is!
– szólít fel rá jegyzetében a múzeumi főigazgató.