– A skandináv alkotások elsősorban azért lehetnek világhírűek, mert vérprofi, fantasztikus szakemberek készítik őket. Az utánpótlásuk is évtizedről évtizedre hihetetlen és kiapadhatatlan minden műfajban. Például reneszánszát éli manapság a horror, így nyilván megjelent egy új generáció, akik profin rendeznek horrorokat, de mégis egy kicsit skandináv nyelven, szóval mindig van azonnali minőségi reakció a közönség igényére.
Ezen felül van egy egészen különleges lelkületük, életlátásuk és humoruk, amelyek meglepő módon jól rezonálnak a magyarokkal, ezt a fajta fekete humort mi nagyon szeretjük és értékeljük.
— elemzi Berta Balázs, a Vertigo Média filmforgalmazó vezetője, aki hozzáteszi, így nem csoda, hogy a skandináv filmeknek sokkal jobb nézőszámai vannak itthon, mint akár a körülöttünk lévő cseh, szlovák, román piacon. A siker kiemelkedő összetevője, hogy a skandinávoknál kiváló írók vannak. Gyakori, hogy már egy befutott bestsellerből készítenek mozgóképet, elég a Q-ügyosztály filmsorozatra gondolni, amely a dán Jussi Adler-Olsen által írt köteteken alapul.
A szakértő szerint a műfajok tekintetében a krimi, thriller és a fekete komédia a legerősebb vonal, de az olyan fesztiváldíjas drámákról sem feledkezhetünk meg, mint például az Arany Pálma-díjas, Oscar-jelölt svéd A szomorúság háromszöge, amellyel ismét találkozhatnak a nézők nagyvásznon a fesztivál idején a "Best of” szekció részeként. — Ennek a régiónak a krimije azért lehet erős, mert
mindig egy plusz mélyebb réteget odacsempésznek a sztori mögé, akár egy szociális problémára hívják fel a figyelmet, vagy egy drámai sorsot mutatnak be.
De sokat nyom a latba ennél a műfajnál az, hogy jó értelemben naturalistábban mutatnak meg sok mindent, többet mondanak ki, mint amit esetleg alapból az átlag mozinézők megszoktak, és ettől valahogy őszintébbnek érezzük ezeket az alkotások — összegezte Berta Balázs, majd a téma okán felhívta a figyelmet arra, hogy az egyik premier előtti vetítésként
a magyar nézők először találkozhatnak az izlandi Yrsa Sigurdardottir világhírű bestsellerszerző nemzetközi sikerregényének adaptációjával, a Jéghideggel, amely a skandináv bűnügyi irodalom legjobb hagyományait követve sötét tónusú történetet boncolgat.
Főhőse egy lányát egyedül nevelő férfi, aki több évtizedes halálesetek ügyében nyomoz egy fiatalkorúaknak fenntartott nevelőintézetben. A Jéghideg majd csak december 7-től látható országszerte a mozikban.
A fesztiválon Thomas Vinterberg- és Lars von Trier-maraton is lesz. A kortárs skandináv mozi legnagyobb hatású alkotója, a dán Lars von Trier a hírek szerint több filmet már nem készít, de most ismét moziban lehet megtekinteni utolsó négy alkotását, a Melankóliát, A nimfomániás első és második részét és A ház, amit Jack épített című filmet. A Thomas Vinterberg-maraton keretében az Oscar-jelölt A vadászat, a többszörös díjnyertes A kommuna és az Oscar-díjas Még egy kört mindenkinek lesz látható. Magyarország legnagyobb skandinávfilmes filmforgalmazója úgy fogalmaz,
Lars von Triert visszavonulása okán vették elő. Nem gondolják, hogy van olyan néző, akinek ezeket a műveket pótolni kell, de biztosan sokan szívesen nézik ezeket a klasszikusokat mozis körülmények között ismét.
Thomas Vinterberg filmjei pedig a rendezői paletta sokszínűségét mutatják be.
Az október 18-ig tartó filmes esemény bővelkedik premier előtti vetítésekben, ezek számos zsánert felvonultatnak. Nem szabad kihagyni a dán Apák és anyák című családi drámát, amely napjaink egyik legnépszerűbb dán színész-rendezője, Paprika Steen negyedik játékfilmrendezése. Steen a Családi karácsony után ismét görbe tükröt állít a társadalom elé, ezúttal is fekete humorral fűszerezve. A főszerepben többek között Nikolaj Lie Kaas látható, aki aggódik új iskolába beíratott gyereke miatt, ezért feleségével igyekszik minden szülői összejövetelen segíteni a tini beilleszkedését.
Megér egy misét az És a király így szólt: Milyen csodás szerkezet! című svéd dokumentumfilm, amelynek világpremierje a világ egyik legrangosabb filmfesztiválján, az amerikai Sundance Filmfesztivál dokumentumfilmes versenyprogramjában elnyerte a zsűri különdíját. A doku archív felvételekből összeállított, megrázó korrajz napjainkról és a mozgókép hatásáról a társadalomra.
Aki nem fél a rettegéstől, az bátran üljön be az Art+ Cinema felújított termébe A ház, ahol a gonosz lakik című svéd horrorra. Ez egy népszerű szellemvadász csapatról szól, amely milliókat keresett élő adásokból. Egy nap az operatőrük távozik, és bizonyítékot szivárogtat ki arra vonatkozóan, hogy a csapat meghamisította a nyomozást. A társaság helyre akarja állítani a hitelességét, és visszaszerezni követőiket, ezért élőben szeretnének közvetíteni egy szellemvadászatot, hogy bebizonyítsák, a szellemek léteznek.
A 10. Skanidináv Filmfesztivál teljes műsorát ITT találhatja meg.
Borítókép: Egy héten át a legkiválóbb északi filmek kerülnek vászonra az Art+ Cinema két mozitermében (Forrás: Vertigo Media)