A szomorúság, komorság jellemzi Borbély Szilárd világát, ennek jegyében született meg a regény, amely „eldurvult, mindenből kiábrándult emberi lények mélyvilági passiójaként” jellemzett. A szerző erkölcsi kötelességének tartotta megírni a fikciós, de személyes emlékekre támaszkodó írást, azért, mert neki sikerült otthagynia ezt a világot
– mondta el Jankovics József irodalomtörténész 2014 januárjában, amikor az író átvette a Mészöly Miklós-díjat. A szakember szerint az elismerést odaítélő bizottság soha nem látott egyetértésre jutott azzal az általános szakmai vélekedéssel, hogy az előző időszak legkiválóbb regénye a Nincstelenek, amellyel szerzője berobbant a magyar irodalom élvonalába, olvasható a Dehír cikkében.
A mások mellett a József Attila-díjat, a Csokonai Vitéz Mihály-díjat és az Alföld-díjat is elnyert író idén novemberben lenne 60 éves.
Születésének kerek évfordulója alkalmából közös megemlékezésre várják a tisztelőit október 31-én 16 órától a Békás-tónál, ahol április óta a Borbély Szilárd-emlékpont is áll a tó délnyugati partszakaszán.
Borbély Szilárd Fehérgyarmaton született 1963 novemberében, 1989-ben kapott diplomát a Kossuth Lajos Tudományegyetemen, később itt kezdett tanítani, haláláig a Debreceni Egyetem oktatója volt. Mint a cikkből kiderül, a kortárs irodalom legsikeresebb debreceni szerzője volt: a Nincstelenek című 2013-as regénye szinte minden irodalmi toplistán az élen végzett; a szakma és a közönség szerint sem született ennél jobb könyv 2013-ban Magyarországon.
A klasszikus magyar irodalom kutatójaként is ismert Borbély Szilárdnak 1988-tól napjainkig közel húsz, többségében lírai kötete jelent meg.
A közönség színpadi szerzőként is ismerhette, a debreceni Csokonai Színház több darabját, drámáját bemutatta, köztük a Halotti pompa című verseskötet alapján készült színdarabot is.
Borítókép: Borbély Szilárd (Forrás: Facebook/Könyves Magazin online)