A huszti református templomban – Kárpátalja egyik legrégibb templomában, melyet szász bányásztelepesek alapítottak a várépítéssel egy korszakban Árpád-házi Szent Erzsébet tiszteletére – ökumenikus istentisztelettel kezdődött az esemény. Jenei Károly lelkész és Szulincsák Sándor római katolikus esperes hirdetett igét, majd a jelenlévők a huszti várhegy lábánál megkoszorúzták az emlékművet.
A Bethlen-napot 2013-ban hagyományőrző céllal hozta létre a Pro Cultura Subcarpathica, Bethlen Gábor fejedelemmé választásának 400. évfordulója alkalmából.
A megemlékezésen Csernicskó István, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola rektora kiemelte:
Azokra a nagyokra emlékeznünk kell, akik tettek valamit, akik hatottak, alapítottak és gyarapítottak, azért, hogy a haza fényre derüljön. Bízunk abban, ha emlékezünk nagyjainkra, és a jelenben tesszük a dolgunkat, akkor előbb-utóbb Kárpátalja és Ukrajna felett is kivirul az ég.
Bethlen Gábor 1613. október 23-án került Erdély élére. Egy évtized leforgása alatt sikerült európai jelentőségűvé emelnie a kifosztottan megörökölt kis fejedelemséget. Az 1629-ben bekövetkezett haláláig nemcsak Erdély függetlenségéért küzdött, de a kultúrát, az oktatást is támogatta.