Díjesővel startolt el a jubileumi Budapest Design Week

Kerek évfordulót ünnepel a Budapest Design Week, az október 5. és 15. között látogatható 20. jubileumi fesztivál az elmúlt két évtized hazai designéletének kiemelkedő tárgyait, eseményeit és pillanatait idézi fel. A rendezvényt a hagyományokhoz híven a Magyar Formatervezési és Design Management díjak átadásával nyitották meg ünnepélyesen október 5-én a Néprajzi Múzeumban. A Design Management Díjat idén egy orvosdiagnosztikai eszközöket gyártó cég nyerte. A Magyar Formatervezési Díj elismertjei között lámpacsalád, fogaskerekű vasútijármű-koncepció, otthoni edzőpad és okosbója is szerepel.

2023. 10. 05. 20:00
Fotó: mohai balazs
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idén 44. alkalommal adták át Magyar Formatervezési Díjat, amelyre innovatív tervezők, gyártók, kereskedők, forgalmazók és megrendelők pályázhattak. A korábbi évekhez hasonlóan termék, terv, vizuális kommunikáció és diák kategóriában ítélték oda az elismeréseket.

A termék kategória Magyar Formatervezési Díját a BOO Studio zsebelte be, alkotói Lebó Eszter és Kele Ildikó, akik merinói gyapjúból készítenek kötött ruhákat gyerekeknek és felnőtteknek. Szintén ebben a kategóriában díjazták a Repeta kollekciót, amely Kele Sára és Cserba Anna közös munkája, és olyan, hulladéknak minősített anyagok újrafelhasználására épül, mint az építési törmelék vagy akár a dióhéj. A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala különdíját a RatiNook csomagtérrögzítői érdemelték ki. Megálmodói Laufer Ferenc és Húnfalvi András, a Flying Objects designstúdió alapítói voltak.

A Magyar Formatervezési Díj terv kategóriájában a Fogas Vision 360°, Molnár Ádám munkája nyert, aki új fogaskerekű vasútijármű-koncepciót dolgozott ki a főváros részére. Ebben a kategóriában különdíjat érdemelt ki dr. Schultheisz Judit ötletgazda, valamint az együttműködő Co & Co Designcommunication csapata – Hosszú Gergely, Cosovan Tamás, Nagy Richárd, Budai Márton és Buhala Balázs – közös munkája, a Huple orvostechnikai mozgásterápiás eszköz és módszer, 

amely elsősorban koraszülött, idegrendszeri fejlődésükben eltérő vagy mozgásukban eltérő fejlődésmenetű gyermekek diagnosztizálására, kezelésére és fejlesztésére alkalmas.

A Design Management Díjat 2009-ben alapították (Fotó: Mohai Balázs)

Vizuális kommunikáció kategóriában a Magyar Formatervezési Díjat a Néprajzi Múzeum új arculata kapta, amelyen szintén egy alkotócsoport dolgozott Kátay Hunor, Németh Sebestyén, Kovács Szilárd, Déri Enikő és Demeczky Nóra személyében, akik több hónapos intenzív műhelymunkát végeztek az intézmény dolgozóival egy egyedülálló tervezési folyamat során. 

A múzeum által őrzött óriási kulturális kincstárt hatékonyan megjelenítő arculat szöveges megnevezés nélkül, önállóan is azonosítja az intézményt, grafikai elemei hatékonyan és egyértelműen utalnak a kultúrák és generációk közötti párbeszédre és a jelenkorral való szimbiózisra. 

A Magyar Formatervezési Díj diák kategóriájában Timár Blanka, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem hallgatója nyert A\O lámpacsalád nevű pályamunkájával. A kategória másik díjazottja a Virágnyelven – Népművészet mint transzgenerációs örökség elnevezésű pályamunka lett, amely Papp Zsófia alkotása. A Herendi Porcelánmanufaktúra különdíját a Vitéz Kürtős – Földijó Gasztro Kft. nyerte el, elismerő oklevélben részesült a Hosszúlépés.járunk? – Városi Séta Kft.

A Magyar Formatervezési Tanács által 15. alkalommal átadott, 2009-ben alapított Design Management Díjjal minden évben olyan vállalkozást díjaznak, amely hatékonyan építi be működési modelljébe a designmanagementet. Korábban többek között olyan ismert és kiemelkedő szervezetek részesültek a díjban, mint a Radnóti Színház, a Hamerli/1861 Kesztyűmanufaktúra Pécs, a Cserpes Sajtműhely, a Julius–K9 és a Panyolium. A 2023-as díjazott a világszínvonalú orvostechnikai eszközöket fejlesztő, gyártó és forgalmazó 77 Elektronika Kft. lett.

 A pályaműveket bemutató tárlat október 6. és 15. között tekinthető meg a Néprajzi Múzeumban (Fotó: Mohai Balázs)

A Budapest Design Week kiemelt programjai között szerepel 

a Láss a jövőbe! (október 10., 16.00) előadássor, amely a távoli jövőt és benne a designerek szerepét mutatja be,

 valamint a Jövőben vagyunk! (október 11., 16.00) előadás-sorozat és kerekasztal-beszélgetés, ahol designerek és vállalatok prezentálják, hogyan alakul a design és a designerek szerepe a jövőben. A fesztivál a kreatívipari vállalkozások jövőjének dedikálja a fesztivál csütörtöki napját: 12 órától JövőLét programon bemutatják a kreatívipar számára elérhető pályázatokat, mentorprogramokat és egyéb lehetőségeket,

 15 órától a JövőKép előadássor a készségek fejlesztésére is koncentrál, 

amely apropóját az Európai Unió által 2023-ra meghirdetett készségek európai éve is adja. A vállalkozásfejlesztési programnapot az ötödik évfordulóját ünneplő Start up Guide Live zárja Designpályán20 címmel, melyen számos sikeres hazai designvállalkozás osztja meg az elmúlt húsz év tapasztalatait.

A Budapest Design Week saját programjai mellett a fesztivál partnerei több mint 120 változatos programmal színesítik a programkínálatot a fővárosban és a partnervárosokban. Idén Pécs és Szombathely mellett, új résztvevőként Szeged is csatlakozott a fesztiválhoz. 

A fővárosi és vidéki események listájáról és helyszíneiről a Budapest Design Map kiadványból tájékozhatnak az érdeklődők.

A Magyar Formatervezési Díj és Design Management Díj által elismert pályaműveket bemutató tárlat október 6. és 15. között tekinthető meg a Néprajzi Múzeum nyitvatartási idejében. A fesztivál húszéves történetének eredményei és emlékei pedig a BDW20 központi helyszínén egy különleges installációban elevenednek meg.

Borítókép: A Magyar Formatervezési Díjra innovatív tervezők, gyártók, kereskedők, forgalmazók és megrendelők pályázhattak. (Fotó: Mohai Balázs)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.