Vannak korok, amikor megnyílik a tér, Beregszászon ez történt

A Kárpátalján élő magyarok hetven százaléka egyáltalán nem járt azelőtt színházba, hogy a beregszászi társulat létrejött volna – mondta Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezérigazgatója tegnap, amikor a harminc éve alakult Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színház kezdeti éveire és hányattatásaira emlékeztek a Nemzeti Színházban tartott kerekasztal-beszélgetésen.

2023. 10. 22. 17:00
Vidnyánszky Attila a beregszászi társulatról
Kerekasztal- beszélgetést tartottak Vidnyánszky Attilával a beregszászi társulat alapítójával. Fotó: Teknős Miklós/Magyar Nemzet Fotó: Teknős Miklós Forrás: Magyar Nemzet
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy különleges formanyelvet és emberi közösséget ismertem meg Beregszászon, ami a szakmai utam meghatározó részévé vált – ezekkel a szavakkal vezette be a kerekasztal-beszélgetést Kozma András dramaturg. Arra a kérdésre, hogy mi a titka annak, hogy ez a közösség minden nehézség ellenére fenn tudott maradni, Vidnyánszky Attila elmondta, véletlenek sokasága alakította így. Még a Szovjetunió idején, a kijevi Film- és Színművészeti Egyetem harmadik évfolyamának végén keresték meg azzal, hogy lehetőség van arra, hogy kisebbségi magyar ajkú színház alakuljon Kárpátalján. Kezdetben nem hitt túlságosan ebben a vállalkozásban és abban, hogy ilyen kis létszámú – 170 ezres – közösségben van elég tehetséges magyar színész. Mégis a vidéket járta, hogy színészosztályt verbuváljon.

Vidnyánszky Attila
Vidnyánszky Attila: Nem nagyon hittem eleinte benne, de nem akartam a siker akadálya lenni. Fotó: Teknős Miklós/Magyar Nemzet


– Végignéztem az összes iskolát, ahol magyarok végeztek, végül valahogyan összejött egy osztály. Mi voltunk Kijevben akkor „a magyarok”, én meg Attila, aki hozta a népét. Mondtam is a színészhallgatóknak, hogy általunk fogják megismerni a magyarokat.  

A változó időkben, 1989 körül azt akarták megmutatni, hogy hogyan kell bánni a kisebbséggel,

én meg úgy voltam vele, hogy ne én legyek az akadálya a sikernek – fogalmazott az igazgató.

A változó időkről szólva elmondta, hogy mire odáig jutottak, hogy megalakulhatott az Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színház Beregszászon, addigra minden megváltozott: a frissen létrejött,  független Ukrajnához tartoztak. Az igazgató hozzátette, hogy ugyan sok válságot élt meg a színház – története alatt mintegy hatszor kellett abbahagyniuk –, mégis a mostani, háborús idők válsága a legnagyobb a színház életében is. 
A beszélgetésben résztvevő Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke elmondta, hogy vannak idők, amikor megnyílik a tér, és ez egy ilyen időszak volt Kárpátalján a színháznak. 

A Beregszászi Színház, Vidnyánszky Attila
A beregszászi színház a háborús időkben Fotó: Eöri Szabó Zsolt/Nemzeti Színház


– A Népszínház egyszerűen úgy döntött, hogy szeretne magyar színházat csinálni, annak ellenére, hogy szinte semmi nem volt: díszlet, színház és még színészek sem. Egyébként én magam azt hittem mindeddig a pillanatig, hogy a színházat leginkább Vidnyánszky Attila akarta létrehozni. A megyei közgyűlés elnökeként a teátrum ügyeit igyekeztem rendezni, ami visszatekintve egy hőstörténet és egy igazi nagy siker
 

Brezovics László
Brenzovics László: Vannak korok, amikor megnyílik a tér.  Fotó: Teknős Miklós/Magyar Nemzet

A Szovjetunió megszűnt, és a kilencvenes évek eleji nyomorban a kárpátaljai magyar társadalom a színház mellé állt. Az első évadokban Illyés Gyula Bál a pusztán, aztán a Godot-ra várva és a Szentivánéji álom című darabokat játszotta  a társulat. Vidnyánszky Attila elmondta, a közönség mintegy hetven százaléka akkor látott először színházat. – Úgy voltam vele, hogy ha elrontjuk őket, akkor azt mi csináltuk. 

Egyszer csak megérintettük a szívüket, és ragaszkodni kezdtek a színházhoz 

 – fogalmazott az igazgató. 

Verebes Ernő dramaturg felidézte, hogy a kilencvenes évek elején találkozott Vidnyánszky Attilával, Jugoszlávia szétesésének időszaka volt ez. – Délvidékre hívták meg Attilát, először Jeles András asszisztense lett volna, de úgy alakult, hogy ő rendezte meg a darabot, ami nagy siker lett. A kilencvenes években a délszláv háború miatt egy időre kiestem a szakmából, tanítottam, bujkáltam. Valahogy túléltük azt az időszakot. Visszatekintve annak a találkozásnak és Attilának köszönhetem, hogy színházi ember lett belőlem. 

Bérczes László
Bérczes László: Igazi családi közösségbe kerültem. Fotó: Teknős Miklós/Magyar Nemzet


Bérczes László rendező már a kétezres években csatlakozott a társulathoz, ő volt az első vendégrendező, aki végigvitt egy előadást. 
– Ott volt rajtam annak a felelőssége, hogy ezt nekem végig kell csinálnom. Érdekes volt látni a társulat összetartását. Azok is bejöttek rendszeresen a színházba, akik éppen nem játszottak: ott éltek egy közösségben. Ilyennel korábban nem találkoztam. Igazi családba kerültem. 

Egyszerre az életigenlés és a lét szélén való kivetettség állapota volt az, amit megtapasztaltam ott

 – emlékezett a rendező.

Sin Edina
Sin Edina: Erős testvériségre épülő közösséget építünk. Fotó: Teknős Miklós/Magyar Nemzet

A színháznak – amely a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház nevet kapta – a jelenlegi igazgatója Sin Edina, aki elmondta, tízéves gyerekként a szurkolói oldalról találkozott ezzel a társulattal. – Nyitott és emberi dolgok történtek. Igazgatóként számomra fontos, hogy a színház ősi küldetését megtartsuk. Erős testvériségre épülő közösséget építünk. A háború kitörésekor igazán nagy súlya lett a színháznak.

Összekapaszkodtunk a társulaton belül és a Nemzeti Színház társulatával együtt.

A tőlünk telhető legnagyobb munkával tesszük a dolgunkat, és hisszük, hogy a harang meg fog szólalni – mondta az igazgató.

Borítókép: Kerekasztal-beszélgetés a Nemzeti Színházban (Fotó: Teknős Miklós/Magyar Nemzet) 

 

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.