Bereczki Kata retróhangulatú képeiből nyílt kiállítás Debrecenben

Ma este új tárlat nyílt a debreceni Bényi Galériában, mely bemutatja a retró korszak és a jelen történelmi utalásait, tárgykultúráját és időbeli jellegzetességeit, ám ezúttal az életkorok sajátosságain keresztül. Bereczki Kata Szép idők című kiállítása arra emlékeztet, hogy minden életkornak van valamilyen szépsége, amire érdemes visszatekinteni.

2023. 11. 02. 21:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nosztalgia- és retrófaktor

„Azok voltak ám az igazán szép idők!” – gyakran ezekkel a mondatokkal emlékszünk vissza számunkra kedves életszakaszokra. Nosztalgikus hangulatban idézzük vissza akár a gyermekkorunkat, akár pedig a fiatal felnőttként töltött éveinket. Mindezek az élet részei, és társadalmi szinten is egyre inkább dolgozunk azon, hogy a szorongásainkat feloldjuk, hogy megoldásokat találjunk a problémáinkra. Bereczki Kata festőművész alkotásaira, festményeire jellemző a könnyed hangulat, az, hogy jó érzés közöttük lenni, mert könnyű hozzájuk kapcsolódni, mégis mélyebb tartalmak is kirajzolódnak bennük, mivel lényegi jelenségeket ragadnak meg az emberi élet megélt időszakaiból. 

A debreceni Bényi Galériában bemutatott válogatás vegyíti a retró korszak és a jelen történelmi utalásait, tárgykultúráját és időbeli jellegzetességeit, ám ezúttal az életkorok sajátosságain keresztül figyelhetjük meg azokat.

A kiállítótérben három egymást követő életszakasz jelenik meg, és a festmények tulajdonképpen egy idővonalat képeznek a galéria falain november 2-tól november 24-ig.

bényi galéria debrecen
Bereczki Kata Balatont ábrázoló képeiből nyílt kiállítás Debrecenben. Forrás: Bényi Galéria/Bereczki Kata


Szép idők

A Szép idők című kiállítás arra emlékeztet minket, hogy minden életkornak van valamilyen szépsége, amire érdemes akár egy kis nosztalgiával vagy humorral visszatekinteni. Az emlékek az eltelt idő által meg is szépülhetnek. 

A múltból kiragadott képkockák már nem őrzik a feszültséget, a fáradságot vagy a nehézségeket, hiszen ezek által a személyes történetek idilli közege, előnyös beállítása és a kedves tárgyak maradnak fenn

– jellemezte Sipos Tünde kurátor, művészettörténész a tárlatot.

 

A művészről

Bereczki Kata 2011-ben végzett a Magyar Képzőművészeti Egyetemen festőművész szakon. Szakmájában aktívan, hivatásszerűen tevékenykedik, számos belföldi és külföldi kiállításon vett részt, több elismerésekben részesült, és festményei megtalálhatóak több magán- vagy közgyűjteményben. Festészetében kívülálló megfigyelőként lép fel, dokumentál és kiemel, ezzel szabad teret biztosítva az asszociációknak. Szereplőinek arcnélkülisége hangsúlyozza az általánosságot, az eseményeket pedig mindenkiévé teszi. Egyértelmű, kontúr nélküli színfoltok akriltechnikával a vásznon. Redukált figurák egy közelebbről nem meghatározott térben. A látványt homogén színfoltokká alakítja. Igénye van arra, hogy a kép a narratívumtól függetlenül önálló vizuális élményként is értelmezhető legyen, illetve hogy a narratívát olyan képi formák hordozzák, amelyek könnyen felismerhetők és jól megjegyezhetők. Képeivel arra emlékeztet, hogy mindannyian nagyon hasonló dolgokat élünk át. Olyan hétköznapi jeleneteket is ábrázol, amelyek szinte mindannyiunk életében előfordulnak, amelyek mindenkinek megvannak a családi fotóalbumban, csak éppen más szereplőkkel. Célja, hogy a komponált jelenetek mögé egész történeteket lehessen képzelni.

 

Borítókép: Bereczki Kata alkotása (Forrás: Bényi Galéria/Bereczki Kata)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.