A parancsnok című kortárs film premierjével kezdődik szombaton 19 órakor a 21. Olasz Filmfesztivál, a Mittel Cinema Fest a Puskin moziban. Az Edoardo De Angelis által rendezett alkotás valós eseményeket dolgoz fel. A történet szerint a második világháború elején Salvatore Todaro (Pierfrancesco Favino) az olasz királyi haditengerészet Cappellini tengeralattjárójának a kapitánya. 1940 októberében, miközben a tengeralattjáró az Atlanti-óceánt járja, az éjszaka sötétjében kirajzolódik egy kikapcsolt fényű, belga felségjelzésű kereskedelmi hajó, a Kabalo sziluettje, amely hirtelen tüzet nyit a tengeralattjáróra és annak olasz legénységére. Rövid, de heves csata bontakozik ki, amelyben Todaro ágyúlövésekkel elsüllyeszti az ellenséges hajót. És ekkor a hajóskapitány egy történelmi jelentőségű döntést hoz: meg kell menteni az óceán közepén a biztos vízbefulladásra ítélt huszonhat belga matrózt és a tenger törvénye szerint a legközelebbi biztonságos kikötőbe vinni őket. A film november 10-én 19.30-kor a Tabánban újranézhető.
Érkezik a nagy sikerű Teljesen idegenek rendezője, Paolo Genovese legújabb filmdrámája, a Hátralévő életem első napja, amelyben négy, mélyponton lévő és az életének véget vetni akaró személy találkozik egy titokzatos férfivel, aki a következő alkut ajánlja nekik: várjanak egy hetet, hogy újra megtapasztalhassák mennyire jó élni. A férfinek az a szándéka, hogy megmutassa nekik, milyen lenne a világ nélkülük, és segítsen új értelmet találni az életüknek. A film egy történet az újrakezdés erejéről, akkor, amikor úgy tűnik, hogy minden szétesik körülöttünk.
Az alkotást vasárnap 16.30-kor láthatja a közönség a Puskin moziban, ahol a vetítés után a film rendezője és forgatókönyvírói, Paolo Genovese, Paolo Costella és Rolando Ravello részvételével tartanak közönségtalálkozót.
November 9-én 19.30-kor nézheti meg a közönség A furcsaság című kortárs filmet, amely arról szól, hogy 1920-ban egy rövid szicíliai tartózkodása alkalmával Luigi Pirandello (Toni Servillo), a Nobel-díjas olasz drámaíró találkozik két különleges színházi figurával, Onofrio Principatóval és Sebastiano Vellával. A két műkedvelő színész éppen egy új darabot próbál az amatőr színtársulatával. A Hat szerep szerzőt keres zseniális írója és a szedett-vedett amatőr társulat találkozása számos furcsa, komikus helyzetet teremt. A film az Olasz Filmművészeti Akadémiától négy David di Donatello-díjat kapott, mely az egyik legjelentősebb olasz filmművészeti díj.
A közönség találkozhat az olasz Arany Glóbusz-díjas Roberto Ando rendezővel.
A legjobb kortárs olasz filmeket hozza el a 21. Olasz Filmfesztivál
A november 10-én 19.30-kor látható Elrabolták című történelmi dráma megnyerte a legjobb filmnek járó olasz Arany Glóbusz 2023 díját. A történet 1858-ban Bologna zsidónegyedében játszódik, ahol a bíboros parancsára a pápa katonái betörnek a Mortara család otthonába, hogy elvigyék Edgardót, a család hétéves gyermekét. Egy cselédlány állítása szerint a gyermeket hat hónapos korában titokban megkeresztelték, mert azt hitték, a halálán van. A pápai törvény megfellebbezhetetlen: a megkeresztelt gyermeknek katolikus nevelésben kell részesülnie. Edgardo kétségbeesett szülei mindent megtesznek, hogy visszakapják fiukat. A közvélemény és a nemzetközi zsidó közösség is a Mortara család oldalán áll, és a gyermekért folytatott küzdelem hamarosan politikai dimenziót ölt.
Igazán különleges alkotásnak ígérkezik a Dante című életrajzi film, amelyet november 7-én 19.30-kor a Puskinban, november 12-én 19.30-kor a Tabánban nézhet meg a közönség.
Az Isteni színjáték írója 1321-ben, száműzetésben halt meg. Életének utolsó húsz éve igen nehéz körülmények között telt, folyamatosan menekülnie kellett. A 84 éves Pupi Avati rendezte filmben Boccaccio azt a megbízatást kapja, hogy Firenze városától jelképes kártérítésként vigyen el tíz aranyforintot Dante Alighieri lányának. Boccaccio Firenzétől Ravennáig követi végig Dante útjának egy részét. Ugyanazokban a kolostorokban, falvakban és várakban száll meg, ugyanazoknak a könyvtáraknak a kapui nyílnak meg előtte és a feltett kérdései, valamint az azokra kapott válaszok alapján rekonstruálja Dante életét, melyet neki köszönhetően mi is megismerhetünk.
A vetítés után közönségtalálkozót tartanak a film egyik főszereplőjével, Alessandro Sperdutivel.
November 6-án 19.30-kor a Puskin moziban vetítik az Én megmondtam című olasz filmet. A napsütés hamar elviselhetetlen hőséggé válik januárban Rómában, aminek következtében az emberek és az állatok kiszámíthatatlanná válnak. Ginevra Elkann rendező a fesztivál vendége lesz. November 11-én 17 órakor vetítik az idei velencei filmfesztiválon díjazott Seholsincs ország című animációt, amely három lány történetét meséli el három különböző időszakban 1918-ban, 1943-ban és 1978-ban. Aznap 19.30-kor Toni Servillóval és Pierfrancesco Favinóval a főszerepben az Adagio lesz műsoron, melyben a 16 éves Manuel rossz társaságba keveredik és apja régi ismerőseitől, két volt bűnözőtől kell védelmet kérnie.
November 12-én 17 órakor a Telluride filmfesztiválon Silver Medallion Awardot nyert A kiméra című fantasyt tűzik műsorra Josh O’Connor és Isabella Rossellini főszereplésével.
Élők és holtak, erdők és városok, ünnepségek és magány közötti kalandos utazásuk során kibontakozik a saját ábrándjaikat kergető szereplők egymásba fonódó sorsa. Aznap 19.30-kor vetítik az Élni szeretnék című romantikus vígjátékot, amelyben Anna azt javasolja Marcónak, hogy költözzenek Ibizára és kezdjenek egy új fejezetet a közös életükben, a férj ezt elutasítja. Ám amikor Marcónak ajánlják fel, hogy áthelyezik Amszterdamba, ő gondolkodni kezd az ajánlaton, anélkül, hogy erről szólna a feleségének. A filmvetítés után a fesztivál vendége lesz Michela Andreozzi rendező és Filippo Bologna forgatókönyvíró, a Teljesen idegenek egyik írója.
November 7-től Szegeden a Belvárosi moziban a legjobb olasz filmek közül a Dante, A parancsnok és a Szép nyár című alkotást láthatja a közönség.
A 21. Olasz filmfesztivál részletes programja az Artmozi.hu oldalán érhető el.