A január 20-án, szombaton 10 órakor induló sétán a jelentkezők a magyar tudományos és kulturális élet 19. századi nagyjainak, a kor jeles képviselőinek és nagylelkű mecénásainak sírjait látogatják meg.
A séta többek között érinti a 210 évvel ezelőtt született Pulszky Ferenc síremlékét, a séta során pedig kiderül, hogy mennyire sorsdöntő hatású volt a német ajkú joggyakornok életében a pozsonyi találkozás Kölcsey Ferenccel. Kiderül az is, hogy a szabadságharc leverését követő emigrációból visszatérve hogyan vált Pulszky Ferenc az egész magyar múzeumügy irányítójává és fejlődésének előmozdítójává, akinek névjegykártyáján neve mellett csak annyi állt: múzeum. A résztvevők felkeresik többek között Erkel Ferenc, a Himnusz és Egressy Béni, a Szózat megzenésítőinek sírját, Kelety Gusztáv nyughelyét, aki a kiegyezés korának meghatározó művész politikusaként volt ismert, továbbá Trefort Ágoston művelődéspolitikus és a nemzeti szobrászat megteremtőjének, Izsó Miklósnak a sírját is.
A sétához csatlakozók érdekességeket tudhatnak meg az 1837-ben megnyílt Pesti Magyar Színház színészeinek életéről is.
„Nem volt kérdés, hogy idén is csatlakozunk az emléknaphoz, hiszen ha valahol megtalálható a magyar kultúra, az a Fiumei úti sírkert. Számos nagy művészünk, írónk, politikusunk nyugszik ezen a nemzeti emlékhelyen, így az ide látogatók nemcsak egy sírkertet találnak, hanem kulturális örökségünk egyik legfontosabb helyszínét. A Nöri kiemelten fontosnak tartja, hogy a Fiumei úti sírkert több legyen, mint temető, ezért számos kulturális programot tervezünk 2024-ben is” – hangsúlyozta Móczár Gábor, a Nöri főigazgatója az emléknap kapcsán. A sétán a részvétel ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött.
Regisztrálni a Nöri oldalán lehet.
Borítókép: Fényjáték a Kossuth-mauzóleumon a Fiumei úti sírkertben (Fotó: Facebook/Fiumei úti sírkert)