A Múltunk cserepei sorozat 6. részeként jelent meg Esküvői divat Bátán a 20. században címmel hiánypótló kötet a Tolna vármegyei Báta esküvői viseletének változásáról. A kiadvány megjelenését a 2023 nyarán bemutatott, azonos témájú kiállítás előzte meg a bátai Fekete Gólya Házban.
A Szekszárdi Múzeumbarát Egyesület tagjai által összeállított kötetet Viliminé Kápolnás Mária szerkesztette.
A kötet a XIX. század végétől mutatja be Báta esküvői viseletének változását. A szerző kiemeli, hogy a divat és a kulturális mintakövetések átalakulása pontosan nyomon követhetőek, ugyanis számos kordokumentum értékű fényképfelvétel maradt fent, aminek elsődleges oka, hogy 1894-ben Récsi Pál fotográfus a közeli Bátaszéken nyitotta meg műhelyét. A tehetősebb bátaiak igyekeztek megörökíteni magukat.
Megismerhető belőlük az egykor messze földön híres sárközi lakodalom és annak szemétkápráztatóan gazdag viselete.
Viliminé Kápolnás Mária kiemelte, hogy az egykori polgári fényképek mára már tudományos jelentőséggel bírnak.
Készültek családi képek, fiatal párok, gyerekek fotói és néhány esküvői felvétel is. Az első világháború fontos mérföldkő a családi fényképek népszerűségének növekedésében. Az esküvői képek divatja Bátán az 1920-as évektől teljesedett ki, egyre több felvétellel találkozunk, melyeket vándorfényképészek, Bátaszéken új fotográfusok készítettek
– tette hozzá a szerkesztő.
A kötet rámutat arra, hogy a két világháború jelentős változásokat hozott az esküvői viseletben Tolna megyében is. Sorra veszi az esküvői viselet változásait, átalakulásait, kiváltképpen a női ruhadarabok esetében.
Megtudhatjuk, hogy mikor és miért váltották a bársonycipőket a körömcipők, de még arra is választ kaphatunk, hogy a mozifilmek hatására hogyan került bele a csipke az esküvői viseletbe.
A kötet szerzői napjainkig bemutatják a témát, azonban kiemelik hogy már nem igazán lehet általánosítani.
Nem ritka a merészen kivágott estélyi, ami a korábbi évtizedekben elképzelhetetlen lett volna a templomi szertartáson
– mondta Viliminé Kápolnás Mária.
A kötetet a Bátáért Egyesület jelentette meg.
A teljes írás a TEOL-on érhető el.
Borítókép: Sárközi lakodalom Bátán, 2023 (Forrás: YouTube)