A Vg.hu járt utána a 2024-es műkincspiac változásainak.
Átalakuló műkincspiac
A műtárgypiac átalakulását számos tényező befolyásolja, amelyeket nehéz megjósolni. A szakértők egyetértenek abban, hogy továbbra is érződni fog az orosz–ukrán háború, valamint a Közel-Keleten folyó harcok hatása. Az ezekkel járó, nehezen átlátható gazdasági folyamatok, a növekvő infláció hatással lesznek a licitálók tőkeerejére és felvásárlási kedvére.
A szakértők ugyanakkor azt is hangsúlyozzák, hogy habár az elmúlt két évben némiképpen zsugorodott a piac, és kevesebb eladásra került sor, mégsem történt eddig gyökeres változás a nemzetközi műkincspiacon.
A műkincspiac átalakulását számos más tényező is befolyásolja. Egyrészt generációváltás figyelhető meg. A úgynevezett baby boomer generáció – amely korábban befektetési lehetőséget látott a művészeti gyűjtemények létrehozásában és a fenntartásában – a közeljövőben részben vagy egészben megválhat az évtizedek gyűjtéseitől.
Tovább rendezheti a műtárgypiacot az is, hogy azon a fiatal művészek egyre tömegesebben jelennek meg, ám legtöbbször nem tudják értékesíteni kortárs alkotásaikat.
Olyan versenyhelyzetbe kerültek az ifjú képzőművészek, amely húsz-harminc éve elképzelhetetlen lett volna.
A korábbi években az alulreprezentált és marginalizált alkotók, mozgalmak és csoportok tárgyai iránt növekedett a kereslet.
A brazil és más latin-amerikai országok őslakosainak művészete iránt egyre nagyobb az érdeklődés, mivel a kurátorok és a művészetigazgatók egyre inkább vonzódnak ezen tárgyak, műalkotások iránt. Nemcsak a kisebb népcsoportok alkotásai, hanem az avantgárd női művészek iránt is növekszik a kereslet.
A teljes írás a Vg.hu oldalán érhető el.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Freepik.com)