Az elmúlt évek egyik legkülönlegesebb magyar animációs filmje, a Ruben Brandt megálmodója a szerb származású, de 1990 óta Budapesten élő Milorad Krstic. Az egyedi látványvilágú, műkincsrablásról szóló történet után új filmen dolgozik a művész: ezúttal a Mumussal (MouMousch) a középpontban. A világ elpusztításán dolgozó gonosztevővel egy magyar testvérpár száll szembe, akik egy időgép segítségével, nagybátyjuk társaságában utaznak téren és időn át.
A filmben a történelem az emberi alkotásokon keresztül is megelevenedik az őskori barlangrajzoktól a közelmúltig. Az időhöz és a művészethez való sajátos viszony nagyon jellemző Milorad Krsticre: mint a Magyar Kultúra magazin cikkéből kiderül, a tudatalattiban őrzött múltbéli képek már a Ruben Brandt, a gyűjtő című filmben is fontos szerepet kaptak.
Mennyi abszurditás van amögött, ahogyan ma gondolkodunk a világról! – mondta a lapnak Krstic. – Mennyire más XX. századot írnak le a történelemkönyvek, amelyek csak politikusokkal, csatákkal, háborúkkal foglalkoznak. Holott a film, a könyv, a zene, a színház, a popkultúra is ugyanúgy meghatározza azt, hogyan alakul az emberi történelem. Freud Álomfejtése csak egy könyv 1900-ból, mégsem állíthatjuk, hogy amit összefoglalt a tudatalatti működéséről, ne lett volna óriási hatással a következő száz évre
– fejtette ki a művész.
A 2018-as Ruben Brandt film képi világa egyébként még korábbról ered, a Horváth Csaba vezette Forte Társulat egy évtizeddel ezelőtt vitte színre a Műcsarnokban a Ruben Brandt – Egy műgyűjtő csoportos portréja című előadást, amelyet Krstic írt, és a díszletet is ő tervezte. A közönség már ekkor megismerkedhetett a későbbi, világszerte számos díjat elnyert animációs film alakjaival és történetfoszlányaival.