Átadták a Cziffra-fesztivál díjait

Díjátadóval és gálakoncerttel zárult vasárnap a Cziffra György Fesztivál: az Életműdíjat idén Eötvös Péter karmester, zeneszerző, zenepedagógus és Csiba Lajosné Emődi Györgyi karvezető, zenepedagógus kapta, Tehetség-díjjal pedig Abouzahra Amira hegedűművészt, Lukács Gergely tubaművészt és Vida Mónika Ruth zongoraművészt jutalmazták.

Forrás: MTI2024. 02. 26. 8:00
Cziffra György zongoraművész
Cziffra György zongoraművész (Forrás: Cziffra György Fesztivál/Kresz Albert) Fotó: Kresz Albert
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fesztivál záróeseményét a Zeneakadémián rendezték, az ünnepségen Balázs János zongoraművész és a Concerto Budapest zenekara lépett színpadra Keller András vezényletével. Balázs János 2017-ben alapította a Cziffra-fesztivál díjait, melyek célja, hogy a pályájuk elején járó tehetségeket, valamint a kulturális területen végzett több évtizedes kiemelkedő munkásságot és a legnagyobb kulturális értékeket felmutató emberi teljesítményeket elismerjék. 2024-ben a fesztivál alatt összesen tíz díjat adtak át öt kategóriában. A fiatal díjazottak a Cziffra-fesztivál Tehetségtámogató programjának köszönhetően további koncerteken mutatkozhatnak be.

Balázs János a Cziffra György Fesztivál alapítója
Balázs János, a Cziffra György Fesztivál művészeti vezetője. Forrás: Facebook


 

Az idén Életműdíjjal elismert Eötvös Péter karmesteri és zenepedagógiai tevékenységének köszönhetően a Holland Rádió Kamarazenekarához, a karlsruhei, majd a Kölni Zeneművészeti Főiskolához került, valamint a Stuttgarti Rádió Szimfonikus Zenekara, a Göteborgi Szimfonikus Zenekar és a Bécsi  Rádió Filharmonikus Zenekarának első karmestere lett.

Rendszeresen tanít mesterkurzusokon szerte a világon. Magyarországra való visszaköltözése után megalapította a Nemzetközi Eötvös Intézet Alapítványt és az Eötvös Péter Kortárszenei Alapítványt. Munkássága elismeréseként többek között 1997-ben Bartók–Pásztory-díjban, 2002-ben Kossuth-díjban, 2017-ben pedig Prima Primissima díjban részesült.

A szintén Életműdíjat kapott Csiba Lajosné Emődi Györgyi karvezető, zenepedagógus hivatásának gerincét a közösségek szervezése, a tehetséggondozás jelentette.

Új pedagógiai stratégiát tervezett és valósított meg a Leövey Klára Gimnáziumban. Kiemelkedő munkáját és életművét Artisjus- és Németh László-díjjal ismerték el.
A zsűri tagjai Hambuch Gerda, a MOM Kulturális Központ igazgatója; Miklósa Erika Kossuth-díjas operaénekes, a Magyar Szent István Rend kitüntetés birtokosa; Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész, a Cziffra György Fesztivál művészeti vezetője; Dráfi Kálmán Liszt-díjas zongoraművész, a Cziffra György Fesztivál Életműdíjasa és Keller András Kossuth- és Prima Primissima díjas hegedűművész, karmester, a Concerto Budapest zeneigazgatója voltak.

A Cziffra-fesztivál február 10. és vasárnap között, immáron kilencedik alkalommal várta az érdeklődőket a Zeneakadémián, a MOMkultban, az Eötvös10 Közösségi és Kulturális Színtérben, az Ötpacsirta Szalonban, a Hegyvidéki Kulturális Szalonban, a Hegyvidék Galériában és az Állambiztonsági Szolgáltatok Történeti Levéltárában. A fesztivál programjain mintegy hatezer ember vett részt.

A díjak és az azzal járó pénzjutalom támogatója Áder János korábbi köztársasági elnök.

 

Borítókép: Cziffra György zongorázik (Fotó: Kresz Albert)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.