Kásler Miklós, a Magyarságkutató Intézet főigazgatója köszöntőjében elmondta, hogy az Andreanum Európa legelső etnikai alapú területi autonómiája, melyet a barcasági szászaknak ajándékozott a magyar király. Kásler Miklós emlékeztetett arra, hogy a dokumentum szerint legalább két generációval korábban is léteztek kiváltságok a szászok részére. Kiemelte, hogy a középkori Magyar Királyságot az autonómiák halmaza jellemzett.
Többek között létezett a kunoknak, a jászoknak és a székelyeknek, valamint a királyi városoknak és a vármegyéknek is autonómiája
– mondta főigazgató, majd hozzátette, hogy a mai nemzedéknek kötelessége emlékezni a múltra.
Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó elmondta, hogy idén arra emlékezünk, hogy 800 évvel ezelőtt II. András király az erdélyi szászoknak önrendelkezést biztosított.
Felidézte, hogy húsz évvel ezelőtt az Andreanum faximile kiadását ajándékozták az Európa Tanács elnökének.
Trianon után a magyarok egy része a saját szülőföldjén, önhibáján kívül más országba, kisebbségi sorba kényszerült. Emlékeztetett arra, hogy a székelyek ma is küzdenek függetlenségükért, akárcsak a felvidéki magyarok a kulturális autonómiáért.
Nem kell ezt autonómiának nevezni, mert ettől a szótól a szomszédjaink közül mindenki görcsbe ugrik. Mi a kisebbségi közösségek regionális közigazgatásának és döntéshozatalának a létrejöttét szorgalmazzuk
– mondta Szili Katalin.
Emlékeztetett arra, hogy a magyar történelem megmutatja, hogy békésen tudtunk együtt élni a Magyar Királyság területén élő nemzeti kisebbségekkel.
Trianon előtt is lehetőséget biztosítottak arra, hogy a közösségek rendelkezzenek saját sorsukról.
Magyarország ebben az évben az unió elnöki posztját is betölti. Az Andreanum 800 éves évfordulóját példaképpen szeretnék bemutatni. Nem területi revíziót szeretnénk, hanem kiegyensúlyozott, párbeszéddel teli kommunikációt a szomszéd országokban. Hiszen a magyarok önhibájukon kívül kerültek kisebbségi létbe. Ezt kérni a XXI. században nem ördögtől való
– jelentette ki a sajtótájékoztatón Szili Katalint.
Elmondta, hogy nem kérnek többet, csak azt, amit bárhol Európában a kisebbségeknek megadható. Kiemelte, hogy a kisebbségi közösségek regionális közigazgatása stabilitást és gazdasági potenciált jelent, és jól működik Európa országaiban.
Szili Katalin kiemelte, hogy az Andreanumra való emlékezés nem valaminek a lezárása, hanem nyitánya egy új programnak, amely reményeik szerint mind a többségi, mind a kisebbségi társadalom számára is kölcsönös előnyöket biztosít majd.
Idén számos konferenciát tartanak Brüsszelben és Erdélyben. Ezek szervezeti kerete a Magyarságkutató Intézet megvalósításában jön létre.
Borítókép: Sajtótájékoztató a Magyarságkutató Intézet székházában (Mirkó István)