Az immár tizenöt éves Budapest Bár együttes bámulatos tehetségű muzsikusai és énekesei egytől egyig vitathatatlanul birtokában vannak azoknak az adottságoknak, amelyek Kodály gondolatai alapján a jó zenész legfőbb jellemzői: a kiművelt kéznek, a kiművelt szívnek, a kiművelt hallásnak és a kiművelt értelemnek. A zenekar és a hozzájuk csatlakozó énekesek koncertjei időről időre valódi kikapcsolódást nyújtva, páratlan érzékkel ötvözve egymással a különböző zenei műfajokat – köztük a kávéházi zenét, a cigányzenét, a klezmert, az improvizációs elemekben gazdag jazzt, a popot, sőt olykor még a blues stíluselemeit is – egyszerre ajándékoznak szórakozást és kulturális élményeket többgenerációs közönségüknek.
A MOM Kulturális Központban összegyűlt érdeklődőket ezen az estén is pillanatok alatt magával ragadta az a lendület és életöröm, amely a dalokból áradt. A közel kétórás koncert hangulatát Behumi Dóri énekesnő és a zenekar már az első, Engem a rumba döntöget romba című, lehengerlően szenvedélyes számmal megalapozta. A közönség egyre több tagja fakadt dalra, együtt énekelve Kollár-Klemencz Lászlóval az Akácos út, Keleti Andrással pedig a Stux, maga vérbeli párizsi lett című számokat. Az est során számos olyan dal elhangzott, amelyeket nehéz volt a helyünkön ülve végighallgatni. A sodró lendületű dalokat remekül egészítették ki a lélekig ható, lassabb és elgondolkodtatóbb melódiák. A megszülető lendület pedig nemcsak kitartott, de tovább fokozódott a közel kétórás koncert alatt. A ráadásszámként elhangzó Szilvafácska című dalt már állva, olykor táncolva tapsolta és énekelte végig a közönség.
A Budapest Bár kiváló zenészei – Farkas Róbert (hegedű, gitár, billentyű), Ürmös Sándor (cimbalom), Ökrös Károly (harmonika, billentyű), Farkas Richárd (nagybőgő) és Kisvári Bence (dob) – és a nagyszerű énekesek, Behumi Dóri, Németh Juci, Keleti András, Frenk, Kollár-Klemencz László előadásában felcsendülő, a XX. század eleji kávéházak világát is megidéző, mégis nagyon mai hangzású dalok hatására a tavasz öröme és boldogsága költözött a szívekbe.
A gazdag technikai tudásról tanúskodó, ugyanakkor lehengerlően természetes, a zenével együtt élő és abból ösztönösen táplálkozó előadásmód a Budapest Bár zenészeire, énekeseire egyaránt jellemző. Mindannyian szívükből, lelkükből énekelnek, zenélnek, csakúgy, mint a Kollár-Klemencz László által előadott A vén cigány című dal hegedűse. Mindez már önmagában megszólítja a közönséget és megadja a zenekar koncertjeinek varázsát, amely kiegészül a csapat tagjai közti páratlan összhanggal és egymásra figyeléssel. Ennek köszönhetően az egyenként is remek művészi kvalitások összeadódnak és erősítik egymást. Ennek a különleges összhangnak számtalanszor tanúbizonyságát adták. A koncert egyik legemlékezetesebb pillanata például a zenekarvezető, Farkas Róbert és a cimbalmos, Ürmös Sándor koncert végén előadott duettje volt, amikor mindketten egy hegedűn játszva pendültek majdnem szó szerint egy húron. Ugyanis amíg Ürmös Sándor ritmusos alapot ütött a hegedűn a cimbalomverőkkel, addig Farkas Róbert vele káprázatos összhangban dallamokat játszott a szabadon maradt húrokon. A zenekart Budapesten legközelebb május 23-án és 24-én, a Kobuci kertben hallhatja a közönség.
A Budapest Bár zenekarról és tagjairól
Az együttes történetének gyökerei 2007-ig nyúlnak vissza, amikor is Farkas Róbert – eredetileg egy lemez erejéig – zenekara köré gyűjtötte a hazai rockzene ismert alakjait. A szándéka az volt, hogy új színekkel ötvözze és frissítse a kávéházi cigányzenei hagyományokat. A zenészek és énekesek laza szövetségének indult produkció azonban igazi csapattá nőtte ki magát, és azóta is egyre töretlen, sőt növekvő népszerűséggel lépnek fel fesztiválokon, koncertszínpadokon és a színházak világot jelentő deszkáin is. Repertoárjukon a páratlanul jó stílusérzékkel újrahangszerelt örökzöld filmslágerek, táncdalok, kuplék feldolgozása mellett ma már számos saját szerzemény is szerepel.
A zenekar vezetője, Farkas Róbert tanulmányait a Zeneakadémián végezte, zenei karrierjét pedig a 100 tagú Cigányzenekar tagjaként kezdte. Ennek köszönhetően már nagyon fiatalon világot látott. Az így szerzett tapasztalatok inspirálták arra, hogy a klasszikus zene mellett más zenei világokat – köztük a balkáni zenét, az autentikus cigányzenét és rockzenét – is megismerje. Hegedűn, gitáron, harmonikán és zongorán is játszik. A zenekar bőgőse Farkas Richárd, aki idősebb barátaitól leste el a zenélés fortélyait. A Budapest Bár mellett számos más világzenei és cigányzenei csapatnak is tagja. Ökrös Károly, az együttes harmonikása és billentyűse még a Zeneakadémián ismerkedett meg Farkas Róberttel. A hatalmas kottagyűjteményének és a muzsikálás terén szerzett tapasztalatának köszönhetően számára szinte nem létezik ismeretlen dallam. Kisvári Ferencet 2020-ban fia, Kisvári Bence váltotta a zenekar dobjainál. Az ifjú tehetség gyorsan beilleszkedett a csapatba, és ma már az alkotói folyamatokból is kiveszi a részét. Az együttes legfiatalabb tagja a cimbalmos, Ürmös Sándor, akit muzsikuscsalád gyermekeként már hatéves korában magával sodort a zene iránti szenvedély. 2019-ben második helyezést ért el a Nemzetközi Cimbalomversenyen.