1. A bálványimádók büntetése

A legtöbb ókori világról szóló dokumentumfilmhez hasonlóan a Testamentumra is jellemző, hogy az eredeti forrásokban leírtakhoz képest kevésbé erőszakosnak mutatja az egykori eseményeket. Mózes – a bibliai történettel ellentétben – itt nem bünteti meg az aranyborjút készítő, Istent elhagyó, bálványimádó embereket. Az Exodus könyve szerint körülbelül 3000 embert öltek meg ezért a bűncselekményért. Bár Mózes célja a béke volt, eszközei nem mindig voltak békések.
2. A tabernákulum megépítése
Mózes történetének egy másik fontos része, amelyre nem tér ki a Netflix Testamentuma, a tabernákulum építése. A vallási hagyományok szerint mielőtt Mózes elhagyta népével a Sínai-hegyet, Isten utasítása szerint épített egy hordozható szentélyt. Ebben a tabernákulumban kapott helyet a tízparancsolatot őrző frigyláda is.
Emellett az áldozatok bemutatásának helyszíneként i szolgált. A sátor egészen az ígéret földjéig, Kánaánig elkísérte az izraelitákat, és Isten hajlékát képviselte Salamon templomának több mint négy évszázaddal későbbi felépítéséig.
A hiányosság egyik magyarázata az időkorlát lehet: úgy tűnik, a széria a számos izgalmas történet közül inkább a héber nép Egyiptomból való kiszabadítására kívánt összpontosítani, mint a Kánaánba vezető útra.
3. A frigyláda elkészítése
A tízparancsolatnak otthont adó frigyláda elkészítése szintén kimaradt a sorozatból. Bár a Testamentum ismerteti a tízparancsolatot, a frigyládáról egy szót sem ejt. A sorozat az után a jelenet után, amikor Mózes megfenyíti népét, amiért bálványt imádtak, míg távol volt, egyenesen a híres bibliai karakter haláláig ugrik, ami körülbelül negyven évvel az aranyborjú elpusztulása után történt.
Kár, hogy e miatt az ugrás miatt semmilyen formában nem jelent meg az időközben készült frigyláda. Hiszen az volt minden idők egyik legmesésebb vallási tárgya, amely elválaszthatatlanul kötődik Mózeshez.
4. Várakozás a pusztában
Mózes történetének egy másik kegyetlenebb része az a döntés, hogy az izraelitáknak negyven évet kell várniuk, mielőtt belépnének az ígéret földjére. A sorozat szerint az emberek Isten szemében nem álltak készen erre. A bibliai tanok szerint azonban Mózes volt az, aki nem engedte be népét Kánaánba, mert szerinte a kétségeik méltatlanná tették őket arra, hogy ott éljenek. Mózes döntött úgy, hogy a nemzedék, amelyet kiszabadított Egyiptomból, méltatlan az ígéret földjére. Miután a méltatlan nemzedék meghalt, Mózes Kánaán határához vezette gyermekeiket, mielőtt 120 évesen meghaltak.