Veszélyes csillagzat alatt

Megnyílt az Európai Iskola – Veszélyes csillagzat alatt (1945–1948) című kiállítás szombaton a szentendrei MűvészetMalomban, ezzel megkezdődött a Szentendrei Tavaszi Fesztivál április 21-ig tartó programsorozata.

Forrás: MTI2024. 04. 06. 22:05
Az Európai Iskola művészcsoport alkotásaiból nyílt kiállítás Szentendrén
Az Európai Iskola művészcsoport alkotásaiból nyílt kiállítás Szentendrén Fotó: Lakatos Péter
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vincze Máté, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára a megnyitón felidézte, a „pokoli XX. században” olyan lángok is voltak, mint az Európai Iskola, amikor budapesti művészek fogták össze a világot.

Európa Magyarországra nézett, ha traumafeldolgozást, ha mély lélektant, ha szeretetet, ha erőt szeretett volna meríteni egy nagyon nehéz időszak után

– mondta. A helyettes államtitkár méltónak tartja, hogy a MűvészetMalom megújulásával létrejövő grandiózus tér első nagyszabású kiállítása éppen az Európai Iskola tárlata. „223 milliós állami támogatással és az önkormányzat kiegészítésével fantasztikus közösségi tér jött létre” – tette hozzá Vincze Máté.

VINCZE Máté
Vincze Máté helyettes államtitkár az Európai Iskola – Veszélyes csillagzat alatt (1945–1948) című kiállításon. Fotó: Lakatos Péter


Lauter Éva, a Ferenczy Múzeumi Centrum (FMC) igazgatóhelyettese kiemelte, szenzációsan gazdag és értékes az anyag, amely új kutatások alapján, új szempontok szerint valósult meg, de szenzációs és hiánypótló a kiállításhoz készült katalógus is.

Látogatók az Európai Iskola – Veszélyes csillagzat alatt (1945–1948) című kiállításon. Fotó: Lakatos Péter


A tárlat 1200 négyzetméteren több mint 200 művet mutat be az 1945 és 1948 között alkotó Európai Iskola művészcsoport munkásságáról, azon belül hangsúlyosan a Szentendréhez kötődő művészekéről, nemzetközi kitekintéssel. Beemeli azokat a cseh, román, francia és holland alkotókat is, akiknek a műveit szintén kölcsönözték a tárlathoz – fűzte hozzá. 

LAUTER Éva
Lauter Éva, a Ferenczy Múzeumi Centrum megbízott igazgatója. Fotó: Lakatos Péter

Az igazgatóhelyettes emlékeztetett arra: a kiállítás aktualitása, hogy május elsején lesz Magyarország európai uniós csatlakozásának 20. évfordulója.

A modern Európa-tudat kialakulásához vezető úton biztos jelzőkő az Európai Iskola

– hangsúlyozta. Hozzátette: a művészcsoport tagjai az Európa felé való nyitást tűzték ki célul. Arra törekedtek, hogy az új, világháború utáni európai létezést megfogalmazzák az eszmék, a gondolatok és a művészet nyelvén és erejével, és hogy tartalmat adjanak az európai jelzőnek.
 

FORGÁCS Éva
Forgács Éva művészettörténész. Fotó: Lakatos Péter

Forgács Éva művészettörténész arra hívta fel a figyelmet, hogy a kiállítás minden eddigi bemutatónál több művet tartalmaz az Európai Iskola művészeinek alkotásaiból, és a katalógus is minden eddiginél alaposabban térképezi fel a heterogén művészeti és gondolkodói csoportot. 

Az Európai Iskola gyűjtőfogalom: nemcsak sokféle, különböző irányból érkező és eltérő irányokba tartó művészek társulása volt, hanem közös felismerések és hasonló törekvések terepe is.


Fülöp Zsolt (Társaság az Élhető Szentendréért) polgármester azt emelte ki, a szabadság érzése volt az, ami a világháború után a művészekben kibontakozott, ugyanakkor ezek a képek gyógyítók is voltak a második világháború borzalmai után.

FÜLÖP Zsolt
Fülöp Zsolt polgármester. Fotó: Lakatos Péter


A tárlat létrejöttét 34 magyarországi közgyűjtemény, hat külföldi partner és magángyűjtők segítették. A bemutatón mások mellett Anna Margit, Barcsay Jenő, Bálint Endre, Czóbel Béla, Egry József, Korniss Dezső, Lossonczy Tamás és Vajda Júlia alkotásai szerepelnek.

ROZSDA Endre
Zemlényi Magda Harc (1946) és Rozsda Endre Apokalipszis (1947) című festménye az Európai Iskola – Veszélyes csillagzat alatt (1945–1948) című kiállításon. Fotó: Lakatos Péter


A tárlat július 28-ig látható a szentendrei MűvészetMalomban.

Borítókép: Látogatók az Európai Iskola – Veszélyes csillagzat alatt (1945–1948) című kiállításon (Fotó: MTI/Lakatos Péter)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.