Závogyán Magdolna hozzátette: az ország elsőrangú művészeti nagyrendezvényeinek, valamint szakmai kompetenciájának köszönhetően megkerülhetetlen gyújtóponttá vált a teátrumi világban. – A sokszínű és gazdag programkínálat összetartozásunk esszenciája. Mi így hirdetjük a világnak, hogy remek dolog nálunk találkozni, művészeti produkciókat bemutatni, szakmai vitákat folytatni és álmodni. Mi vagyunk a kulturális összetartozás békés szigete – fogalmazott.
Hozzátette: ebben az összefüggésben a Duna önmagán túlmutató szimbólummá válik, földrajzi, fizikai határokat átívelő, áradó energiafolyam, nemzetközi léptékű közösségformáló platform, hídjaival híd maga is, vizével megtisztulást hozó örök érték. Elmondta, hogy a Duna menti népek nemzeti identitását remekül képezi le színházi életük jelenkori állapota, útkeresése, víziói. A művészeti ágnak az egyetemes kultúrát alapjaiban meghatározó múltja, jelene és jövője van – fűzte hozzá.
Kiemelte, hogy a színház ma valós alternatívát kínál a digitális tartalmakkal szemben, élménnyel nyűgöz le, személyiséget formál és közösséget teremt.
A DUNA FEszT résztvevői számára ez a közösségformáló erő földrajzi paraméterek között született, ám valójában a vén folyó kulturális testvériséget, szellemi-lelki összetartozást tart mederben – mondta.
Az államtitkár hangoztatta, hogy a színház titka az, hogy művészek, alkotók és a közönség bárhol a világon érti egymást, mert a színház világnyelvén beszélnek.
A DUNA FEszT-en résztvevő társulatok és látogatók a rendezvény idejére kulturális családdá forrnak, aminek összetartó ereje a nyitott szív, az érdeklődő és értő szellem, de mindenek felett az egymás iránti feltétlen tisztelet – mondta Závogyán Magdolna.
Pergel Elza, Győr (Fidesz–KDNP) alpolgármestere elmondta, hogy június 9-ig öt Duna menti ország nyolc városának színházi társulatai lépnek fel a Győri Nemzeti Színházban, az előtte lévő téren pedig koncertek várják a látogatókat.
Kiemelte, hogy Győrt ipari nagyvárosként szokták emlegetni, ugyanakkor a város büszke arra is, hogy kulturális élete évek óta gazdag, nem csak az országon belül, hanem szerte a világba viszik a vármegyeszékhely hírét.
Bakos-Kiss Gábor, a szervező Győri Nemzeti Színház igazgatója arról beszélt, hogy egy éve álmodták meg a DUNA FEszT-et azzal a céllal, hogy a Duna menti országok Győr méretű városainak társulatai találkozhassanak és megismerkedhessenek egymással.