A Magyar Művészeti Akadémia, amely az alapító, örökös és tiszteletbeli elnök Makovecz Imre kezdeményezésére jött létre, felelősséget visel a teljes magyar kulturális életért itthon és határainkon túl, képviselve és hangsúlyozva a magyarság kulturális egységét, amelyet minden sokszínűségével a magunkénak mondhatunk – mondta Turi Attila, az MMA elnöke a díjátadó ünnepségen. Makovecz Imre szavait idézte, aki szerint egy műalkotás valódi értékét nem az önkifejezés, hanem a kultúra valós közvetítése adja. Turi Attila megköszönte a díjazottak elkötelezettségét, kiemelve:
vállalják, hogy lelkeinket röptetik, világunkat tágítják a magasabb dimenziók felé.
Az ünnepségen az építőművészeti, a film- és fotóművészeti, az iparművészeti és tervezőművészeti, az irodalmi, a képzőművészeti, a művészetelméleti, a népművészeti, a színházművészeti és a zeneművészeti tagozati díjat adták át.
Építőművészeti díjat Balogh Balázs és Mányi István építészek, a Szőts István film- és fotóművészeti díjat Heves László fővilágosítónak és Kaiser Ottó fotóművésznek ítélték oda. Iparművészeti- és tervezőművészeti díjban Illés Csaba és Üveges Péter formatervező, irodalmi díjban Cseke Péter irodalomtörténész és Veszelka Attila költő részesült. A képzőművészeti díjat Olajos György képzőművész és Éltes Barna szobrászművész, a Cs. Szabó László művészetelméleti díjat Palotai János esztéta és Biernaczky Szilárd etnológus, irodalomtörténész, költő kapta. Erdélyi Zsuzsanna-díjat, az MMA Népművészeti-díját Ament Éva népi iparművész és Horváth Szilárd művészetpedagógus, televíziós szerkesztő-műsorvezető érdemelte ki. A színházművészeti díjat Lőrincz Ágnes és Koltai János színművészek kapták, a Szőnyi Erzsébetről elnevezett zeneművészeti díjban Némethy Attila zongoraművész és Zelinka Tamás zenei ismeretterjesztő, a Parlando szerkesztője részesült.
Az MMA tagozatai minden évben két-két személynek ítélik díjaikat, amelyek egyike a lehetőség szerint külhoni művészek és szakemberek pályáját és alkotásait ismeri el.