Van Gogh-imádók figyelmébe: holnap nyílik a festő életmű-kiállítása a londoni National Galleryben

Száz évvel azután, hogy a birtokába került Vincent van Gogh híres Napraforgók-sorozatának egyik darabja, a londoni National Gallery életmű-kiállítást szentelt a holland festőnek, egyebek mellett három olyan művet is bemutatva, amelyeket triptichonnak (egy merev közép- és két oldalsó részből álló festmény) szánt, de amelyeket sohasem állított össze.

Forrás: Nationalgallery.org.uk, MTI2024. 09. 13. 10:05
Van Gogh
Vincent van Gogh Önarckép (1887) Forrás: Wikipédia
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Van Gogh: Poets and Lovers (Van Gogh: költők és szeretők) című tárlat, amely a londoni National Galleryben nyílik meg holnap, a posztimpresszionista festőnek a dél-franciaországi Arles-ban és Saint-Rémyben két év alatt 1888 februárja és 1890 májusa között született alkotásait mutatja be.

Van Gogh
Van Gogh Napraforgók (1888) című festménye. Fotó: Wikipédia

A Van Gogh életmű-kiállításon ötven festmény és rajz látható

„Összegyűjtjük Van Gogh legkedveltebb festményeit a világ minden tájáról, amelyek közül néhányat csak ritkán láthat a nagyközönség. A festmények mellett rendkívüli rajzai is helyet kaptak a kiállításon” – olvasható a londoni National Gallery honlapján.

Művészete ez alatt az idő alatt új dimenzióra, új találékonyságra lelt

magyarázta Christopher Riopelle, a szeptember 14-én, a híres londoni képtár fennállása 200. évfordulója alkalmából megnyíló kiállítás társkurátora. – Stílusában még vállalkozóbb szellemű és merészebb lett, újabb szabadságokkal, ritmusokkal, amelyet a munkája is tükröz tette hozzá.

A kiállításon ötven vászon és rajz látható, amelyek Van Gogh tehetségéről tanúskodnak, amellyel a színek kifinomult és intenzív játékával érzelmeket képes ébreszteni. 

A remekművek között sok ismert alkotás van, így a Csillagos éj, de sok más olyan festmény is megtekinthető, amely sohasem hagyta el a magángyűjteményt vagy az eredeti múzeumot. Az egyik sárga falú teremben látható három festmény, két Napraforgók, egyik 1924 óta van a National Gallery tulajdonában, a másikat pedig erre az alkalomra adta kölcsön a washingtoni múzeum, közöttük pedig a Hintázó nő, amely egy fotelben ülő nőt ábrázol.

– 1889 elején a mester már öt vagy hat napraforgót ábrázoló képet festett kis lakásában, és azon gondolkodott, hogyan tudja bemutatni őket. Végül támadt egy zseniális ötlete magyarázta Christopher Riopelle. A festő szándéka egy olyan díszlet megteremtése volt, amelyben van valami vigasztaló. Ezt számos levélben a fivérének, Theónak is kifejtette. Most első ízben állítják ki a képeket együtt, szó szerint betartva Van Gogh szándékát.

A kiállítás kiemeli, milyen mértékben használta fel az életművében taglalt témákat, a parasztot, a költőt vagy az arles-i nőt archetípusok teremtésére

– mondta Cornelia Homburg társkurátor.

A kiállításon megtalálhatók a dél-franciaországi természetet és tájakat bemutató festmények is. Erről tanúskodik az olajfákról készült sorozat is, egy másik a Saint-Rémy-de-Provence-t körülvevő hegyekről, illetve a város pszichiátriai intézetének kertjéről készült alkotások. Ez utóbbiban Van Gogh hónapokat töltött el.

Nem csak olyan ember volt, akit gondok gyötörnek, és szenved. Olyan valaki volt, aki mélységesen kötődött a természet szépségéhez, a barátaihoz és a családjához, és ugyanilyen mélyen akart sikeres avantgárd művésszé is válni

mutatott rá Christopher Riopelle.

A tárlat 2025. január 19-ig tekinthető meg.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.