Bársony Bálint székelyföldi útja után szeretett bele a természetközeli életformába

Kettős jubileumhoz érkezett Bársony Bálint Artisjus-, Erkel Ferenc- és Fonogram-díjas szaxofonos, zenész: pályájának 25., az általa alapított Magyar Rhapsody Projektnek pedig 10. évfordulóját ünnepli. A kettős örömünnep alkalmából október 21-én hétfőn 19 órától Ősapáink útján címmel ad koncertet zenésztársaival együtt a Budapesti Operettszínházban.

2024. 10. 13. 11:32
Tízéves a Magyar Rhapsody Projekt Fotó: Janus Erika/Budapesti Operettszínház
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy önazonosabb világ felé

Bársony Bálint 33 éves volt, amikor fordulópont állt be az életében: úgy érezte, hogy a show-biznisz világa – amelyben korábban jelentős sikereket ért el – már nem szólítja meg őt. Mint köztudott, az elismert és közkedvelt művész korábban mások mellett a Back II Black zenekarban vált országosan népszerűvé. 

Bársony Bálint székelyföldi útja után szeretett bele a természetközeli életformába (Fotó: Janus Erika/Budapesti Operettszínház)

Bársony Bálintot a személyes belső hangja késztette arra, hogy újrafogalmazza önmagát. 

Miután beutazta Székelyföldet, beleszeretett a természetközeli életformába. Úgy gondolta, hogy vissza kell térnie a természethez, és fel kell fedeznie az ősi magyar kultúrát. Ehhez társult a lovak szeretete, később pedig saját jurtájának felépítése. A zenész egy nepáli útra is vállalkozott, ahol majdnem három hónapon át a hangrezgések működését és a hangtálakat tanulmányozta. 

Két nepáli mestertől is tanult, sorsfordító útjáról pedig Indulj el! – A hangtálexpedíció címmel nagy sikerű film is készült. 

Vándorlása során eljutott Takaserába is, a Katmandutól, Nepál fővárosától ezer kilométerre lévő maghar faluba, és részt vett egy sámán szertartáson is. A különleges zenei látásmóddal bíró művész még gyermekkorában tanulta meg a zenei harmóniákat, ezt ötvözi a hangtálak terén megszerzett tudásával. Szaxofonján kamaszkora óta játszott, s végül a nagyközönség előtti, látványos sikereket követően fordult egy mélyebb, önazonosabb világ felé: ezt a végtelenül szabad, mély és varázslatos utazást ötvözi a dupla évforduló koncertjének világa a Budapesti Operettszínházban. Mint ahogyan a művész korábban elmondta, 

a magyar népzene és csodálatos dallamkincseink fantasztikus táptalajt adtak ahhoz, hogy elinduljon a saját útján. Egy mélyebb, ősibb rétegben találta meg önmaga és a zenekar kibontakozási lehetőségét, az ősi hangszerek mellett a modern zenei hangzás pedig kapcsolódási lehetőséget nyújt feléjük a mai hallgatók számára. 

Zenés utazás a Kárpát-medencében

A 2024. október 9-i sajtótájékoztatón Kiss-B. Atilla Kossuth-díjas operaénekes, a Budapesti Operettszínház főigazgatója megosztotta a jelenlévőkkel, hogy a Nagymező utcai teátrum nagyszínpada méltó helyszíne lesz a csodálatos jubileumi koncertnek. Bársony Bálint elmondta, hogy a program hamisítatlan ősi zenei utazást ígér. A zenekar legelőbb a Boldog asszony anyánk című, himnusznak is tekinthető imából kiindulva, zeneileg beutazza a Kárpát-hazát, amelyben az ősi Kárpát-medencei hangszerek lesznek útitársaik, ezekből a művész néhányat bemutatott és megszólaltatott. Később áttérnek majd a balkáni tájegységekre, és 

a koncerten debütál egy dal, amelyből nemrég a bolgár állami női kórussal készítettek közös videóklipet. 

Csík János Kossuth-díjas zenésszel megidézik a török muzsika hangulatát, majd közösen zenélnek Abebe Dániel Bebével, az etióp-magyar származású énekessel, zenésszel, akivel Bársony évek óta meghatározó alkotói kapcsolatban áll, általa az afrikai zenei motívumok is helyet kaptak a műsorban. Végül ismét a Kárpát-medencébe kalauzolják a közönséget, akik a koncert zárásaként az Esti dal című magyar népdal feldolgozását hallhatják. A koncerten látható viseletekről szólva megemlítette, hogy a zenészek gyönyörű kaftánokban lesznek, amelyekből több sorozat készült már számukra. 

Magyar Rhapsody Projekt

A Magyar Rhapsody Projekt 2014-ben azzal a küldetéstudattal vállalt szerepet a hazai kultúrszférában, hogy zenéjével erősítse nemzeti identitásunkat, valamint tisztelegjen nagy magyar zeneszerzőink és népdalgyűjtőink előtt. A zenekar a Kárpát-medencei ősi hangszerek mellett modern hangszereket is használ, így egyszerre jelenik meg alkotásaikban a múlt és a jelen zenei hangulatainak rezgése. A Bársony Bálint Artisjus-, Erkel Ferenc- és Fonogram-díjas szaxofonos és zeneszerző által vezetett együttes az elmúlt tíz évben 2 nagylemezt, 16 videóklipet és 5 koncertfilmet jelentetett meg, emellett pedig állandó fellépője nemzetünk legnagyobb hazai, határon túli és nemzetközi kulturális és művészeti eseményeinek. 

Az est közreműködői: Tókos Attila, a Magyar Nemzeti Táncegyüttes szólistája, Harangozó Gyula-díjas, érdemes művész; ifj. Zsuráfszky Zoltán, a Magyar Állami Népi Együttes Harangozó Gyula-díjas táncművésze, koreográfus, valamint partnereik, Paput Júlia és Faragó Lili táncművészek. 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.