Lépjen be Ön is Monet képeibe! + fotók

Claude Monet neve összeforrt az impresszionizmussal, a festőgéniusz világszerte hatalmas népszerűségnek örvend a mai napig, festményei csillagászati összegekért cserélnek gazdát a műtárgypiacon. Ritkán adatik arra lehetőség, hogy szó szerint belemerüljünk Monet képeibe, most azonban ez vár ránk a BOK-csarnokban. A Claude Monet immerzív kiállítás (Monet – The Immersive Experience) kitágítja és egyben közelebb is hozza Monet művészetét.

2024. 10. 30. 18:08
Monet
A Claude Monet immerzív kiállítás egy részlete Fotó: Havran Zoltán
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Claude Monet élete, munkássága és impresszionista művészete még mindig érdekli és izgalomban tartja a világot, képei elképesztő összegekért kelnek el. Legutóbb májusban csaknem 35 millió dollárt (12,3 milliárd forintot) fizettek Szénaboglyák Givernyben (Meules a Giverny) című, 1893-ban született festményéért a Sotheby’s New York-i modern művészeti árverésén. Nemrég Budapestre érkezett a Claude Monet immerzív kiállítás, hogy a festőzseni életét, alkotásait közelebb hozza a látogatókhoz. Nem egy klasszikus értelemben vett tárlatról van szó, hanem egy olyan formabontó élményről, amely által beléphetünk a művész rendkívüli világába.

Monet
Monet hatvan festményének reprodukcióját is láthatjuk a különleges tárlaton. Fotó: Havran Zoltán

Monet karikaturistából lett impresszionista festőzseni

Monet különlegességéről tanúskodik a kiállítás bevezető szekciója is, itt a festő életéről és művészetéről olvashatunk. Mint írják, Claude Monet 1840. november 14-én született Párizsban, a műkereskedők negyedében. Már gyerekkorában kitűnően rajzolt, iskolai füzetei tele voltak vázlatokkal, köztük számos mulatságos karikatúrával tanárairól. Később a karikatúrákból származtak első bevételei és ezek vezették be őt a művészvilágba. A fiatal fiú tehetségét tanárai hamar felismerték, először Ochard, majd Boudin és Troyon voltak a mesterei. Monet és Boudin együtt fedezték fel munkáikban a szabad levegő ragyogó atmoszférikus fényét. Minden a színek felfedezéséről szólt.

Az impresszionizmus útján az 1860-as években indult el, amikor hazatért algériai katonai szolgálatából, élete második felét pedig Givernyben töltötte, ahol egy idilli otthont és kertet teremtett családjának.

A tárlaton szó esik utazásairól, a japán művészet iránti rajongásáról, és a fotográfiának a művészetre gyakorolt hatásáról. A XIX. század elején az új művészeti ág létrejötte megváltoztatta a művészetet: részben a fényképészetre reagálva döntöttek úgy a festők, hogy a világot nem úgy örökítik meg, ahogyan van, hanem amilyen benyomást kelt. A valóság e szubjektív látásmódjából ered az impresszionizmus elnevezés. Az impresszionisták plein air festettek – a festőállványt a szabadban felállítva –, hogy meg tudják ragadni a fényt és a légköri jelenségeket. A fekete eltűnt a palettájukról, mivel az a teljes sötétségnek felel meg, az árnyékokat is más színekkel, elsősorban lilával festették meg, ezért „violamániásoknak” is hívták őket.

A kiállítás Monet otthonának egyik szobájában folytatódik, ebben a térben a művész hatvan festményének reprodukcióját láthatjuk, és akár egy kényelmes fotelből nézhetjük végig az alkotásokat.

 

Megfigyelhetjük, ahogy tájképein a végsőkig kiérlelte az impresszionizmus elveit.

A második világháború romba döntötte a gyönyörű otthont, a műterem ablakai betörtek, a szilánkok megrongálták a festmények nagy részét. (A háború után az épületet és az alkotásokat restaurálták.)

A kertem a legcsodálatosabb remekművem

 – vallotta többször is Claude Monet, és a tárlat következő egységében mi is megtapasztalhatunk ebből valamit, ugyanis az alkotók megépítették a kert egy részét japán fahidakkal, halastóval, színes virágokkal.

A tárlat legizgalmasabb része viszont csak ezután következik, Monet képeivel. A virtuális élmény kitágítja és egyben közelebb is hozza Monet művészetét, emellett a látvány, a zene és a tér azt is lehetővé teszi, hogy megpihenjünk vagy meditáljunk.

A különleges, immerzív élményt nyújtó kiállítást a magyar közönség 2025 márciusáig tekintheti meg a BOK-csarnokban.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.