Ma van a magyar nyelv napja

November 13-án ünnepeljük a magyar nyelv napját, 1844-ben ugyanis ezen a napon fogadták el az anyanyelvünket államnyelvvé tevő törvényt. 2011 óta e jeles nap arra szolgál, hogy ráirányítsa a figyelmet egyik legfontosabb szellemi-kulturális örökségünkre, a magyar nyelvre.

2024. 11. 13. 12:02
Fotó: Wikipédia
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Az édes mienk”

Száznyolcvan éve, 1844. november 13-án nyilvánították államnyelvvé (az országgyűlés, a kancellária, a Helytartótanács, az ítélkezés és az iskolai oktatás nyelvévé) a magyart. 2011 óta ez a magyar nyelv napja.

– Anyanyelvünk szellemi otthonunk, nemzeti kultúránk és önazonosság-tudatunk alapja, egész létezésünk egyik legmeghatározóbb jelensége; csoda: lélek és fizika, múlt, jelen és jövő, ismeret és rejtély, művészet, játék és öröm, a nyelv gyermeké, felnőtté, a miénk, „az édes mienk” (Kazinczy Ferenc), mi magunk vagyunk 

– fogalmaz lapunknak Nyiri Péter, az Anyanyelvápolók Szövetsége elnöke, A Magyar Nyelv Múzeuma igazgatója. Hozzáteszi: az ünnep velejárója az öröm, a hála és a büszkeség, hogy ma – határainkon belül – anyanyelvünkön élhetjük mindennapjainkat az élet minden területén, és páratlan nyelvi gazdagság áll rendelkezésünkre ahhoz, hogy birtokba vegyük, megértsük és másokkal is megértessük a világot.

Az anyanyelvi közművelődés meghatározó intézménye és közössége A Magyar Nyelv Múzeuma (Sátoraljaújhelyen, a magyar nyelv városában) és az Anyanyelvápolók Szövetsége. Ez utóbbi ma délután, 17 órakor a Pesti Vigadó dísztermében rendezi meg országos magyar nyelv napi ünnepségét. Turi Attila, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke mond köszöntőt, átadják a Lőrincze Lajos-díjat, a Maróti István-emlékérmet, a Nyelvmúzeum Írj levelet Kazinczy Ferencnek! című levélíró pályázatának jutalmait, és bemutatják a megújult Édes Anyanyelvünk folyóirat novemberi számát. Az eseményen közreműködik Kubik Anna színművész és a Cédrus táncegyüttes. Mint azt Nyiri Péter aláhúzta: 

Az anyanyelvi mozgalom legfőbb küldetése a tudatos nyelvhasználatra nevelés és a magyar nyelv iránti kötődés, szeretet erősítése az egész Kárpát-medencében. Miként Kováts Dániel tanár úr írta: „Felelősséget kívánunk ébreszteni az egyetemes magyarság anyanyelvi kultúrájáért.” Minden napon.

A magyar nyelv napja alkalmából A magyar nyelv évezredei – Nyelvi otthonunk a Kárpát-medencében címmel november 14-én, csütörtökön 15 órakor nyílik meg az Anyanyelvápolók Szövetsége poszterkiállítása A Magyar Nyelv Múzeumában. Balatonfüreden versekkel, zenével ünnepelnek, ma a Kiserdőben rendezendő közös versmondáson vehetnek részt az érdeklődők. Az egykori kőszínházi oszlopoknál évek óta hagyományosan egy-egy költő áll ki a helyi diákok elé közös szavalatra. Ebben az évben Iancu Laura József Attila-díjas költő mond köszöntőt, majd rendhagyó irodalomórát tart. Ezt követően Regős Mátyás költő és Vértesi Ferenc gitáros ad zenés irodalmi estet. November 16-án, szombaton Szálinger Balázs József Attila- és Salvatore Quasimodo-díjas költő és Szűcs Krisztián zenész közös műsorát hallhatják.

Tematikus műsorokkal ünnepli a magyar nyelv napját a közmédia

Annak is tartogat élményeket a magyar nyelv napja, aki nem szeretne kimozdulni otthonról, hiszen a közmédia november 13-án és az azt követő hétvégén a magyar nyelv ápolásával foglalkozik a műsoraiban. 

A tematikus műsorok bemutatják, milyen különlegességek rejlenek a sport és a mesék nyelvében, és hogyan formálja mindennapi beszédünket a digitális világ hatása. 

Az M5 kulturális csatornán november 13-án a Librettó vendége Aczél Petra, a szép magyar beszéd megőrzésére alapított Montágh Testület elnöke lesz, az Ez itt a kérdés című műsorba pedig a testület másik tagja, Korbuly Péter érkezik. A témák között szóba kerül, miként formálja a digitális világ a nyelvet és hogyan akadályozza az önkifejezést és a gondolkodást a politikai korrektség. A tavalyi évhez hasonlóan idén is új részekkel jelentkezik a Legfőbb dísze a nemzetnek sorozat a műsorok között, a Magyar Krónika pedig Romhányi József munkásságát mutatja be. 

November 16-án szombaton a Kunszt stábja a Magyar Nemzeti Galériába látogat, ahol a képzőművészet és a nyelv összefonódását kutatják. A Multiverzumban folytatódik a magyar nyelv napja, a műsor először az Országos Széchényi Könyvtárba kalauzolja el a nézőket: az intézmény kézirattárában olyan különleges kéziratokat mutatnak be, amelyeket a közönség nem láthat, majd megnézik az ELTE könyvtárának és levéltárának kódexeit is. A Csukás Meserádió egyik felolvasója, Hűvösvölgyi Ildikó és Panágl Zsófia mesekutató a mesék nyelvéről beszélgetnek, hogy csak néhányt említsünk az érdekes adások közül. 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.