A változásokhoz alkalmazkodva
2015 óta ehhez a naphoz kapcsolódva jelenti be az Opera új örökös tagjait, valamint adja át azon elismeréseit és díjait, amelyeket korábban az évadnyitó társulati ülésen vehettek át az intézmény művészei és munkatársai. A Himnusz közös eléneklése után Ókovács Szilveszter, a Magyar Állami Operaház főigazgatója a változás szükségszerű voltát emelte ki köszöntőbeszédében:
– Változik minden körülöttünk, és érdekes megfigyelni, hogy tudjuk magunkat ehhez szoktatni
– mondta az igazgató. Kitért arra is, hogy az Operaház egy olyan intézmény, amelyik sok alakváltáson esett át. Mint mondta, minden évad más, s ezeket a változáshoz kell hangolni. Rámutatott, hogy vannak rítusaik, amelyeket a közönség nagyon szeret. Ezek közé tartozik, hogy nem veszik le a programok közül a Bohéméletet, vagy hogy mindig előadják A diótörőt. Ókovács Szilveszter bejelentette, hogy könyv készült a teljes örökös tagságról, amely már a nyomdában van.
Szinetár Miklós, az Opera örökös tagjainak elnökeként azt hangsúlyozta, mennyire fontos a most elkészült album, majd személyes élményeit elevenítette fel néhány díjazottal kapcsolatban.
Az új tagok
A Magyar Állami Operaház örökös tagjai őszi ülésükön az idén elhunyt Berczelly István operaénekes és Kaszás Ildikó balettművész, balettmester helyére választottak új tagokat soraikba, így lett a rangos testület tagja Fokanov Anatolij operaénekes, érdemes és kiváló művész, a Magyar Állami Operaház kamaraénekese, valamint Lőcsey Jenő balettművész, koreográfus, Liszt-díjas érdemes művész. A negyven főt számláló örökös tagság az Opera vezetésének döntése nyomán a Magyar Állami Operaház 150. évfordulójára ötvenfősre bővül, ennek részeként mostantól minden évben további egy új tag felvételéről is döntenek a testület tagjai. Idén Dénes István Liszt-díjas karmester részesült az elismerésben. Posztumusz örökös taggá választották az ez év júliusában 92 éves korában elhunyt Csányi János operaénekest, valamint a 2021 őszén, 84 éves korában elhunyt Kovács Béla klarinétművészt, zenepedagógust, Kossuth- és Liszt-díjas érdemes és kiváló művészt. A napokban elhunyt örökös tag és mesterművész, Dózsa Imre balettművész, balettmester megüresedett helyére a testület a jövő évben választ új tagot. Az örökös tag oklevelek Katona Lászlóné kalligráfusművész alkotásai.
A legszebb, legtisztább magyar kiejtésű énekesnek odaítélhető Melis György-díjat az elmúlt évadban többek közt Rosát (A csengő), a Parasztasszonyt (Valuska) és a leány anyját (Székely fonó) alakító Farkasréti Mária mezzoszopránnak ítélték oda. Az ösztönös tehetséget és színpadi személyiséget elismerő Sudlik Mária-díjat Pasztircsák Polina, a 2024/2025-ös évad kamaraénekese vehette át. A Wagner-előadásokban kiemelkedő teljesítményt nyújtó művészeknek járó Závodszky Zoltán-díjban A bolygó hollandi őszi sorozatát vezénylő Rajna Martin első karmester részesült. A dalszínház egykori vezető jelmeztervezője emlékére alapított Vágó Nelly-emlékdíjat, melyet a kuratórium döntése alapján idén utoljára osztottak ki, Michac Gábor díszlet- és jelmeztervező vehette át. Az énekkari, zenekari tagok, valamint a balettmesterek és táncosok titkos szavazása alapján az elmúlt évad énekkari művésze Szili Gabriella szoprán szólamvezető és Haraszti Zsombor tenor, zenekari művésze Végh Zsolt kürtművész, kartáncosa Horányi Adrienn és Topolánszky Vince tánckari művészek lettek. Az évad művészei az Opera stratégiai partnere, a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. egyedi, a magyar opera napjára készített porcelánkitűzőket vehették át.
Az operai háttérszakmákban dolgozóknak járó díjakat is kiosztották. Idén is jubileumi arany emlékgyűrűvel köszöntötte azokat a művészeket és munkatársakat, akik 25 éve dolgoznak az intézménynél.
Az eseményen adták át a Magyar Állami Operaház által alapított Opera Corpus sajtódíjat is. Az elismerésben idén Rónai Egon, az ATV műsorvezetője részesült. A hangulatos ünnepség végén Fokanov Anatolij operaénekes előadásában hangzott el egy részlet a Háry János daljátékból. A refrént közösen énekelte az ünneplő közönség az énekessel.