A zenében megélt hit élményét tapasztalhatjuk meg ezen a karácsonyi koncerten

Zene és hit összefonódásának lehetünk részesei azon a különleges karácsonyi koncerten, amit a nyolcszáz éves pannonhalmi Szent Márton-bazilikában tartanak december 26-án. A Pannonhalmi Bencés Főapátság orgonahangverseny-sorozatában ezúttal Kiss Zsolt, a bazilika karnagya várja két időpontban mindazokat, akik szeretnék átélni az ünnep misztériumát. A hangversenyen Olivier Messiaen francia zeneszerző legismertebb orgonaciklusából, Az Úr születése című sorozatból hangzanak el művek, amelyeket Johann Sebastian Bach örök érvényű dallamai egészítenek ki.

2024. 12. 21. 18:44
koncert
A különleges karácsonyi koncert helyszíne a nyolcszáz éves pannonhalmi Szent Márton-bazilika Fotó: Csapó Balázs
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mindkét zeneszerző műve mélyen vallásos, az Isten és ember kapcsolatát zenésítették meg. Darabjaik a zenei mellett spirituális élményt is nyújtanak. A december 26-i hangversenyen Messiaen La Nativité du Seigneur, vagyis Az Úr születése című, kilenc meditációból álló orgonaciklusából hangzik el négy, valamint Bach három műve is felcsendül.

koncert
Kiss Zsolt, a bazilika karnagya két időpontban várja a karácsonyi orgonakoncertre érkezőket december 26-án (Fotó: Csapó Balázs)

Két időpontban tartják meg a különleges karácsonyi koncertet

Először Messiaen 1935-ben komponált orgonaciklusából A Szűz és a Gyermek című nyitó tételt hallhatja a közönség. A darab Jézus születésének misztériumát mutatja be. Majd Bach Praeludium et Fuga in C orgonaművével folytatódik a hangverseny, amely jól tükrözi a barokk mester virtuozitását és szembeállítja egymással a mozgást és a mozdulatlanságot. Ezután egy újabb Messiaen-mű következik. 

Az Isten gyermekei a születés csodáját önti zenei formába, a komponista kifejezésével élve a „lélek szerinti születést” ábrázolja.

A francia zeneszerző után visszatérünk Bachhoz. A háromtételes Sonata V című darabban a gyors tempók és a lassú tétel közötti éles kontraszt különös mélységet ad a műnek. Kamarazenei eredete ellenére ez a darab kimondottan billentyűs zene, a két kéz izgalmas, folyamatos válaszolgatásával.

A hangverseny második felében szintén a két zeneszerző alkotásai váltják egymást. Messiaen orgonaciklusának egyik legdrámaibb tétele, a Jézus elfogadja a szenvedést az ember és Isten kapcsolatának titkát, Jézus önkéntes áldozatát ábrázolja a zene nyelvén. Majd Bach háromtételes Concerto III című darabja csendül fel, amelyben szintén megfigyelhetjük a lüktetést a gyors és lassú tételek között, lendületet adva a versenyműnek. Végül a zenetörténet egyik legbonyolultabb orgonakompozíciójában éri el a koncert a csúcspontját.

A Messiaen-sorozat záró tételében az emberré lett Isten csodáját élhetjük át, amelyre a mű címe is utal: Isten köztük van.

A hagyományoknak megfelelően a Pannnonhalmi Bencés Főapátság és Kiss Zsolt, a bazilika karnagya két időpontban – 13.30 és 15.30 – várja a karácsonyi orgonakoncertre érkezőket december 26-án.

Kiss Zsolt szakmai útja

Az orgonaművész nyolcévesen kezdett zongorázni, majd tizenhárom évesen orgona és szolfézs-zeneelmélet szakon folytatta tanulmányait a győri Richter János Zeneművészeti Szakközépiskolában. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem orgona szakán 2003-ban diplomázott. Kiss Zsolt amellett, hogy az idén nyolcszáz éves pannonhalmi bazilika karnagya, a Pannonhalmi Bencés Gimnázium ének- és orgonatanára. Több európai országban, köztük Németországban, Ausztriában, Romániában, Svájcban és Szlovákiában is adott koncertet.

A karácsonyi koncertre jegyet ide kattintva tudnak váltani.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.