Szőlő a pezsgőspohárban, jövőolvasás magházból, edénytörés és egyéb különös óévbúcsúztató hagyományok

Szilveszter az óév temetésének napja. A szokások és hiedelmek az újév első napjával összefüggően alakultak ki, eredendően azzal a céllal, hogy a következő évre egészséget, bőséget, szerencsét, boldogságot varázsoljanak. A magyar hagyományok és népszokások e jeles nap alkalmával is bőséges babonákkal, hiedelmekkel szolgálnak, ilyen például, hogy újév napján semmit ne vigyünk ki a házból, mert „elszáll a tehén haszna”. De ismert szokás volt a nyájfordítás is, a cél az volt, hogy az állatok felébredjenek és a másik oldalukra feküdjenek, így gondolták szaporaságukat biztosítani. A nagyvilágban is számos szokatlan szilveszteri hagyománnyal találkozni, összeállításunkban ezekből szedtünk össze párat.

2024. 12. 31. 10:00
Fotó: Vadim Ghirda
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Észtországban a 7-es, a 9-es és a 12-es szám hoz szerencsét, így a hagyomány szerint ennyi fogást kell enni ahhoz, hogy bőséges legyen az újév. Fehéroroszországban az eladósorban lévő lányok felsorakoznak, majd mindegyikük letesz maga elé egy kis halom kukoricát, és jöhet a kakas. Akinek a kukoricájából először csipeget a baromfi, az az újévben biztosan férjhez megy. 

Észt ünnepi asztal (Forrás: mybucketlistevents.com)

Az oroszoknál egy darab papírra írják le a kívánságaikat, a papírt elégetik, majd a hamut egy pohár pezsgőbe szórják és még éjfél előtt megisszák. 

A csehek újévkor egy félbevágott alma magházából próbálják meg kiolvasni a jövőt. 

A magok csillagalakba rendeződve a jó szerencsét jósolják, de ha kereszt alakba rendeződnek, akkor szerencsétlenség érheti a házat. Romániában régi szokás szerint az emberek medvebőrbe bújnak, házról házra járnak, és táncolnak, hogy így űzzék el a gonosz szellemeket.

Spanyolországban és Mexikóban éjfél előtt előkerülnek a pezsgőspoharak, melyekbe 12 darab gyönyörű szőlőszem kerül. Ezek a varázserővel bíró szőlőszemek az előttünk álló 12 hónapot szimbolizálják, melynek fogyasztása közben minden szemnél kívánni illik valami jót az új esztendőre. 

Mexikóban szokás szilveszter éjjelén egy sétát tenni bőrönddel a kézben, így jövőre nagy eséllyel látogathatnak el messzi tájakra nyaralni. A szilveszteri bulikon szokás sárga ruhába bújni, ugyanis szerintük ez a szín áll a legközelebb az aranyéhoz, s ez a következő évre gazdagságot hoz nekik. A görögök az év utolsó napján vasilopita tortát készítenek, amelybe egy pénzérmét rejtenek. Aki megtalálja, annak szerencséje lesz. 

Szőlőszemek a pezsgőspohárban (Fotó: Andrei Zonenko)

A dánok régi edényeket és üvegeket törnek családtagjaik és barátaik ajtaja előtt. Minél több a cserépdarab, annál boldogabb az új esztendő. A svédek házi készítésű gyertyákat ajándékoznak egymásnak, mivel ez a fény, az öröm és a boldogság jelképe.

Angliában éjfélkor fagyöngy alatt érdemes csókot váltani, ez azt jelenti, hogy a következő évben elválaszthatatlanok leszünk párunktól. 

Dél-Afrikában szokás az „újévi lomtalanítás”, kidobálják a bútorokat, kis-és nagy háztartási gépeket, így nagyon fontos, hogy a járókelők résen legyenek az utcán. Ezzel szemben Indiában, hasonlóan a magyar szokásokhoz, újév napján nem lehet kidobni vagy kivinni a házból semmit. Még a szemetet sem szabad kivinniük, mert az balszerencsét hoz.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.