Hankó Balázs a magyar–török kulturális évad zárórendezvényén kiemelte, hogy bár a kulturális évad véget ért, a kapcsolat a két ország között nem szakad meg, hiszen 2025-ben innovációs évet indít közösen Magyarország és Törökország.
Sikeres volt a magyar–török kulturális évad
Hoppál Péter, az évad lebonyolításáért felelős kormánybiztos úgy fogalmazott: minden idők legnagyobb és legsikeresebb kulturális évadát valósították meg a szervezők. Mint mondta, Magyarország Európa közepén is büszke ázsiai kulturális gyökereire, amelyekből számos pillanatot tudott felvillantani az évad, valamint felidézhették a két nemzet honfoglalás előtti kapcsolatát is az évadban közreműködő művészek, programok, intézmények segítségével.
A programsorozat egyik legnagyobb eredménye volt, hogy sikerült megteremteni a magyar kultúra láthatóságát Törökországban, továbbá megalapozta a két ország kultúrán túlmutató gazdasági és politikai együttműködéseit is
– mondta a kormánybiztos.
Gülsen Karanis Eksioglu, Törökország budapesti nagykövete felidézte, hogy az eseménysorozatot ünnepélyesen lezáró gálaműsort december 12-én tartották Ankarában, ahol magyar és török művészek közös produkcióját láthatta a közönség.
Az eseményen részt vett Sulyok Tamás köztársasági elnök, Orbán Viktor miniszterelnök, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, Hankó Balázs és Hoppál Péter is, a vendéglátó Törökországot pedig Recep Tayyip Erdogan elnök és Mehmet Nuri Ersoy kulturális és turisztikai miniszter is képviselte.
A nagykövet elmondása szerint az évad kiemelt célja volt, hogy az utóbbi évek politikai kapcsolataiban elért dinamizmus hatással legyen az emberek közti kapcsolatokra is és a kulturális értékek erejével új barátságokat építsen a két nemzet között.
Büszkén mondhatom, hogy a kulturális év minden tekintetben nagyon sikeres és eredményes volt
– mutatott rá.
A nagykövet kifejtette, hogy Magyarország tizennégy különböző városában száztíz eseményt rendezett meg Törökország, mintegy ezer török művész, kézműves, akadémikus, író és szakértő részvételével. A programokon több mint egymillió magyar látogató vett részt. Emellett, mint mondta, az évad hatásai a turizmus élénkülésében már most láthatók, hiszen az első tíz hónapban tizenöt százalékos növekedést tapasztaltak a Magyarországra látogató török turisták számában.
Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház igazgatója arról beszélt, hogy a kulturális évad során hidak képződtek a két ország között, olyan kapcsolatok születtek, olyan projektek tervezése és szervezése kezdődött el, ami hosszú évekre vagy akár évtizedekre fogja meghatározni a török–magyar kulturális kapcsolatok alakulását.
A program végén az együttműködő intézmények elismerő oklevelet vehettek át Hankó Balázstól és Hoppál Pétertől.