Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
A Maryl Streep filmjeit bemutató minisorozatunkban az ötödik helyet egy romantikus mozi, a Távol Afrikától szerezte meg. A negyedik pozíciót, egy rendkívül szórakoztató vígjáték érte el, Az ördög Pradát visel (The Devil Wears Prada), a bronzérmes mozi pedig A szarvasvadász (The Deer Hunter) című klasszikus lett. Ezen a héten már az ezüstérmes alkotással érkezünk, amely nem más, mint egy felkavaró filmdráma, a Sophie választása (Sophie’s Choice). A film öt jelölést kapott az 55. Oscar-díj-átadón: a legjobb adaptált forgatókönyv, a legjobb operatőri munka, a legjobb jelmezterv és a legjobb eredeti filmzene kategóriában, Streep pedig a legjobb színésznőnek járó díjat nyerte el.
2. Sophie választása (1982)
A filmet Alan J. Pakula rendezte, és ő írta a forgatókönyvet is. A film az emberi érzelmek mélységeit és a második világháború borzalmait tárja fel, középpontjában egy lengyel nő tragikus múltjával és döntésével. A forgatókönyv William Styron azonos című regénye alapján készült.
Styron a holokauszt témájához mély empátiával közelített, annak ellenére, hogy nem volt személyes tapasztalata a koncentrációs táborokról. Az inspirációt részben barátai történetei adták, akik holokauszt-túlélők voltak. A regény cselekménye részben Styron európai tapasztalataiból és kulturális érdeklődéséből táplálkozott. Lengyelország és a holokauszt iránti érdeklődését az európai utazásai során szerezte. A Sophie választása operatőri munkáját Néstor Almendros végezte, aki az 1980-as évek egyik legelismertebb és leginnovatívabb operatőre volt. Almendros munkája jelentős mértékben hozzájárult a film érzelmi mélységéhez, vizuális stílusához és hangulatához. Almendros a természetes fény és az egyszerű, mégis hatásos kompozíciók mestere volt.
A háború utáni jelenetekhez puha, természetes fényt használt, amely a mindennapi élet nyugodtabb, mégis fájdalmas hátterét adta. Marvin Hamlisch zenéje pedig tovább fokozza a film érzelmi hatását, a melankolikus dallamok a remény és a fájdalom keverékét tükrözik.
A történet
A történet a második világháború után játszódik Brooklynban, ahol egy fiatal író, Stingo (Peter MacNicol), összebarátkozik a lengyel Sophie-val (Meryl Streep) és annak amerikai szerelmével, Nathannel (Kevin Kline). Sophie a koncentrációs táborokat túlélő holokausztáldozat, akinek múltja súlyos titkokat rejt.
A cselekmény során Sophie szörnyű döntése is napvilágra kerül: a náci koncentrációs táborban arra kényszerítették, hogy válasszon két gyermeke közül, melyikük maradjon életben. Sophie ezt a döntést soha nem tudja feldolgozni, és a bűntudat egész életében kísérti. Ez a jelenet a film csúcspontja, rendkívüli érzelmi hatással van a nézőre. Meryl Streep zseniális alakítása itt válik igazán emlékezetessé. A film a második világháború és a holokauszt pszichológiai hatásait vizsgálja, miközben az emberi döntések morális és érzelmi dimenzióit tárja fel.
A szereplők
Sophie Zawistowska (Meryl Streep) – Sophie egy lengyel katolikus nő, aki a második világháború alatt Auschwitzban volt fogoly. Múltjában elkerülhetetlenül meghozott tragikus döntése miatt egész életében bűntudata van. Sophie Brooklynban próbál új életet kezdeni, de múltja és Nathan iránti viharos szerelme megakadályozza, hogy megtalálja a békét.
Nathan Landau (Kevin Kline) – Nathan egy karizmatikus, de mentálisan instabil férfi, Sophie szerelme. Kezdetben Sophie megmentőjének tűnik, de az őt gyötrő paranoia és dühkitörések miatt kapcsolatuk kiszámíthatatlan és romboló. Nathan intellektuális, szenvedélyes, de mélyen sérült személyiség. Kevin Kline ebben a szerepében debütált a filmvásznon.
Stingo (Peter MacNicol) – Stingo egy fiatal déli író, aki Brooklynba költözik, hogy megírja első regényét. Ő meséli el a történetet, és az ő szemszögén keresztül ismerjük meg Sophie és Nathan kapcsolatát, valamint Sophie múltját. Stingo idealista, naiv és mélyen beleszeret Sophie-ba.
Dr. Rudolf Höss (Günther Maria Halmer) – Dr. Höss, az auschwitzi táborparancsnok, egy kegyetlen és rideg figura, aki Sophie sorsát is befolyásolja. Ő az, aki arra kényszeríti Sophie-t, hogy válasszon a gyermekei közül.
Érdekességek
A film hitelesen ábrázolja Auschwitz működését, a deportálások körülményeit és a táborok brutalitását. Sophie gyermekének választásra kényszerítése ugyan fiktív, de számos túlélő beszámolt hasonló kegyetlen dilemmákról.
Styron a regényt úgy alkotta meg, hogy Sophie szerepére Ursula Andresst jelölte, illetve Magdaléna Vásáryová szlovák színésznő is szóba került. Streep nagyon elszánt volt, hogy megkapja a szerepet. Miután a legenda szerint megszerezte a forgatókönyv egy rejtett másolatát, Pakula után ment, és a földre vetette magát, könyörögve, hogy adja neki a szerepet.
Összegzés
A Spohie választása az egyik legjobb, ha nem a legjobb film, ami valaha készült a holokauszt tragédiájáról. Felkavaró, szívbemarkoló, csodálatos képekkel és természetesen szenzációs színészi játékkal. Meryl Streep alakítása ikonikus.
Nem véletlenül kapta meg a legjobb női főszereplő Oscar-díját ezért a szerepért, amely során több nyelvet (angol, német, lengyel) is beszélt, és rendkívüli érzelmi mélységet vitt a karakterbe. A Sophie választása nemcsak egy személyes tragédia története, hanem egy átfogó történelmi látlelet is, amely a háború borzalmait, a holokauszt embertelenségét és a túlélés érzelmi terheit mutatja be. Kötelező darab és nem csak Meryl Streep-rajongóknak!
Idővonal: a Sophie választásacímű filmet 1982-ben mutatták be, abban az évben, amikor A Jack Tramiel által alapított Commodore Business Machines 1982 januárjában bejelentette és szeptemberben ki is adta 595 dolláros áron a Commodore 64 (C64, CBM 64, néha a vállalat logója után C=64-nek is írják) számítógépet; kezdetét vette a Falkland-szigeteki háború; Szendi József székesfehérvári kanonok vette át a veszprémi egyházmegye irányítását mint apostoli kormányzó; Magyarország aláírta a Világbank alapokmányát; bekapcsolták az elektromos hálózatba a paksi atomerőmű első, 220 megawattos generátorát; a Győri Rába ETO nyerte az NB I-et. Ez volt a klub második bajnoki címe, a spanyolországi labdarúgó-világbajnokságot Olaszország nyerte meg, mivel a döntőben 3-1-re legyőzte az NSZK válogatottját. (Forrás: Wikipédia)
A Meryl Streep filmjeit bemutató sorozatunkban a jövő héten már a győztes mozival érkezünk.
Borítókép: Sophie Zawistowska (Meryl Streep) és Nathan Landau (Kevin Kline) a film egyik jelenetében (Fotó: Mafab.hu)
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.