Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
A Maryl Streep filmjeit bemutató minisorozatunkban az ötödik helyet egy romantikus mozi, A távol Afrikától szerezte meg. Ezen a héten a negyedik helyezett alkotással érkezünk, ami egy rendkívül szórakoztató vígjáték a divat könyörtelen világáról. Az ördög Pradát (The Devil Wears Prada) visel című mozi Streep egyik legjobb alakítása, 14. Oscar-jelölését kapta ezért az alakításért, és egy Golden Globe-díjat is nyert vele.
4. Az ördög Pradát visel (2006)
A filmet David Frankel rendezte, aki karrierjét televíziós sorozatok készítésével kezdte, például a Szex és New York című nagy sikerű sorozatnak ő rendezte egyes epizódjait. Később olyan filmeket rendezett, mint a Marley meg én (Marley & Me, 2008), amely szintén nagy siker lett, valamint a Váratlan szépség (Collateral Beauty, 2016). Frankel könnyed, mégis mély érzelmi húrokat pengető történetmesélési stílusáról ismert. Az ördög Pradát viselben remekül keverte a vígjátékot és a drámát, miközben kifinomult képi világot hozott létre a divatvilág bemutatására.
A film Lauren Weisberger regénye alapján készült. Weisberger 2003-ban adta ki az azonos című regényét, amely személyes tapasztalatokon alapul. Weisberger korábban Anna Wintour, a Vogue magazin főszerkesztőjének asszisztense volt, és sokan úgy vélik, hogy Miranda Priestly karakterét részben Wintourról mintázták. A regénye bestseller lett, és a film sikere után még népszerűbbé vált. 2013-ban kiadta a folytatást Revenge Wears Prada: The Devil Returns címmel, de ezt nem dolgozták fel filmként. A film kereskedelmileg is sikeres volt, mintegy 326 millió dollár bevételt hozott világszerte.
A film Andy Sachs (Anne Hathaway) történetét követi, aki álmai újságírói karrierje érdekében elvállalja a divatmagazin asszisztensi pozícióját, bár semmi köze a divathoz. A munka során megtapasztalja Miranda Priestly (Meryl Streep) embert próbáló követeléseit, és választania kell a személyes élete és a karrierje között. Ahogy Andy egyre jobban beilleszkedik a divatvilágba, úgy változik az öltözködése és hozzáállása is. Ebben nagy segítségére van Nigel (Stanley Tucci), a magazin divatszerkesztője, aki mentorálja őt.
Az átalakulásával azonban távol kerül barátaitól és a barátjától, Nate-től (Adrian Grenier). A történet csúcspontja egy párizsi divathéten zajlik, ahol Andy végső választás elé kerül: teljesen aláveti magát a karrierjének, vagy megőrzi saját személyiségét és értékeit.
A szereplők
Meryl Streep – Miranda Priestly: Miranda a Runway magazin rettegett, maximalista főszerkesztője. Keménykezű vezető, aki soha nem mutat gyengeséget. Bár ridegnek tűnik, a film végén megmutatkozik az érzékenyebb oldala is, különösen a családjával kapcsolatosan.
Anne Hathaway – Andy Sachs: Andy egy idealista, újságírói karrierre vágyó fiatal nő, aki soha nem gondolta volna, hogy a divatvilágban köt ki. Eleinte kívülállónak érzi magát, de idővel alkalmazkodik a helyzethez. A film során fontos erkölcsi dilemmákkal szembesül: megéri-e a sikerért feladni önmagát?
Emily Blunt – Emily Charlton: Emily Miranda első asszisztense, aki teljesen alárendeli magát a munkának. Célja, hogy részt vehessen a párizsi divathéten. Cinikus és szarkasztikus, ugyanakkor érzékeny, amikor Andy veszélyezteti a pozícióját.
Stanley Tucci – Nigel Kipling: Nigel a Runway magazin divatszerkesztője és Miranda egyik legrégebbi munkatársa. Bár szarkasztikus és kissé kemény Andyvel, valójában szívből jövő mentora, aki segíti őt a divat világába való beilleszkedésben.
Simon Baker – Christian Thompson: Christian egy sármos író, aki segíti Andyt, és romantikus érdeklődést mutat iránta. Bár kezdetben vonzónak tűnik, később kiderül, hogy önző és manipulatív szándékai vannak. Simon Baker később világhírű lett a Mentalista című sorozat főszereplőjeként.
Érdekességek
Meryl Streep a szerep kedvéért megváltoztatta a testbeszédét: csendesen beszélt, alig mosolygott, és elegáns, minimalista mozdulatokat használt. Anne Hathaway elmondása szerint a film alatt rengeteg nevetés volt a forgatáson, főként Stanley Tucci és Emily Blunt szarkasztikus humora miatt.
Anne Hathaway nem az első választása volt a stúdiónak Andy Sachs szerepére. Először Rachel McAdamset szerették volna, de ő visszautasította a szerepet. Anna Wintour, a Vogue főszerkesztője, akiről feltételezhetően Miranda karakterét mintázták, soha nem kommentálta nyilvánosan a filmet. A film premierjén azonban megjelent, és egy Prada-ruhát viselt, amit sokan ironikus gesztusként értelmeztek. Anne Hathaway ruhatára a film elején szándékosan unalmas és egyszerű, hogy kiemelje a divatvilágtól való távolságát. Amikor Nigel átalakítja Andyt, a kosztümtervezők olyan luxusmárkákat használtak, mint a Chanel, a Dolce & Gabbana és a Valentino. A filmben Andy teljes ruhatára több mint egymillió dollár értékű designer darabokból állt. Valentino Garavani, a legendás olasz divattervező egy párizsi jelenetben feltűnik, ő az egyetlen valódi divattervező, aki szerepet kapott a filmben.
Összegzés
Az ördög Pradát visel egy szórakoztató és elgondolkodtató film, amely bepillantást nyújt a divatvilág csillogó, mégis kegyetlen kulisszái mögé. A film számos idézete, karaktere és jelenete kultikus státust ért el. Miranda Priestly mondatai gyakran mémekké váltak, és a divatvilág működésére tett ironikus megjegyzései ma is aktuálisak.
A divat és a popkultúra kedvelői körében megkerülhetetlen a mozi. Meryl Streep zseniálisan alakítja Miranda Priestlyt, a rettegett főszerkesztőt, miközben a humoros és megható pillanatok garantálják, hogy a néző egyszerre nevessen és elgondolkodjon. Ez a film tökéletes választás mindazoknak, akik szeretik a stílust, a drámát és a varázslatos karakterfejlődést.
Idővonal: Az ördög Pradát visel című filmet 2006-ban mutatták be, abban az évben, amikor Németországban a Reichenhall jégcsarnok teteje az erős hóesés következtében beszakadt, a tragédia 15 halálos áldozatot követelt, Teherán bejelentette, hogy elfogadja a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (International Atomic Energy Agency – IAEA) felügyeletét, amennyiben Irán atomprogramjának ügye visszakerül az ENSZ Biztonsági Tanácsától a bécsi székhelyű szervezethez, a szlovák légierő AN–24 típusú repülőgépe – koszovói békemisszióból hazatérő katonákkal – becsapódott a Borsó-hegy gerincébe, Hejce község külterületén pilótahiba miatt, Gyurcsány Ferenc elmondta az őszödi beszéd néven elhíresült monológját az MSZP-frakció zárt balatonőszödi ülésén, aminek nyilvánosságra kerülése után az emberek az utcára vonultak, a lemondását követelve. Önkormányzati választásokat tartottak Magyarországon, a Fidesz elsöprő győzelmet aratott az ország nagy részén, alig maradt MSZP által vezetett város, és hosszan tartó betegség után elhunyt a futballtörténet egyik legnagyobb alakja, Puskás Ferenc, a Budapest Honvéd és a Real Madrid labdarúgója. (Wikipédia)
A Meryl Streep filmjeit bemutató sorozatunkban a jövő héten már a bronzérmes mozival érkezünk.
Borítókép: Miranda Priestly (Meryl Streep) és Andy Sachs (Anne Hathaway) (Fotó: Mafab.hu)
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.