Az öt legjobb Meryl Streep-film – Az ördög Pradát visel + videó

Lenyűgöző vígjáték a divat könyörtelen világáról.

2025. 01. 10. 20:00
Fotó: InterCom
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Maryl Streep filmjeit bemutató minisorozatunkban az ötödik helyet egy romantikus mozi, A távol Afrikától szerezte meg. Ezen a héten a negyedik helyezett alkotással érkezünk, ami egy rendkívül szórakoztató vígjáték a divat könyörtelen világáról. Az ördög Pradát (The Devil Wears Prada) visel című mozi Streep egyik legjobb alakítása, 14. Oscar-jelölését kapta ezért az alakításért, és egy Golden Globe-díjat is nyert vele.

4. Az ördög Pradát visel (2006)

A filmet David Frankel rendezte, aki karrierjét televíziós sorozatok készítésével kezdte, például a Szex és New York című nagy sikerű sorozatnak ő rendezte egyes epizódjait. Később olyan filmeket rendezett, mint a Marley meg én (Marley & Me, 2008), amely szintén nagy siker lett, valamint a Váratlan szépség (Collateral Beauty, 2016). Frankel könnyed, mégis mély érzelmi húrokat pengető történetmesélési stílusáról ismert. Az ördög Pradát viselben remekül keverte a vígjátékot és a drámát, miközben kifinomult képi világot hozott létre a divatvilág bemutatására. 

 

A film Lauren Weisberger regénye alapján készült. Weisberger 2003-ban adta ki az azonos című regényét, amely személyes tapasztalatokon alapul. Weisberger korábban Anna Wintour, a Vogue magazin főszerkesztőjének asszisztense volt, és sokan úgy vélik, hogy Miranda Priestly karakterét részben Wintourról mintázták. A regénye bestseller lett, és a film sikere után még népszerűbbé vált. 2013-ban kiadta a folytatást Revenge Wears Prada: The Devil Returns címmel, de ezt nem dolgozták fel filmként. A film kereskedelmileg is sikeres volt, mintegy 326 millió dollár bevételt hozott világszerte.

A történet

A film Andy Sachs (Anne Hathaway) történetét követi, aki álmai újságírói karrierje érdekében elvállalja a divatmagazin asszisztensi pozícióját, bár semmi köze a divathoz. A munka során megtapasztalja Miranda Priestly (Meryl Streep) embert próbáló követeléseit, és választania kell a személyes élete és a karrierje között. Ahogy Andy egyre jobban beilleszkedik a divatvilágba, úgy változik az öltözködése és hozzáállása is. Ebben nagy segítségére van Nigel (Stanley Tucci), a magazin divatszerkesztője, aki mentorálja őt. 

Fotó: InterCom

Az átalakulásával azonban távol kerül barátaitól és a barátjától, Nate-től (Adrian Grenier). A történet csúcspontja egy párizsi divathéten zajlik, ahol Andy végső választás elé kerül: teljesen aláveti magát a karrierjének, vagy megőrzi saját személyiségét és értékeit. 

A szereplők

Meryl Streep – Miranda Priestly: Miranda a Runway magazin rettegett, maximalista főszerkesztője. Keménykezű vezető, aki soha nem mutat gyengeséget. Bár ridegnek tűnik, a film végén megmutatkozik az érzékenyebb oldala is, különösen a családjával kapcsolatosan.

Anne Hathaway – Andy Sachs: Andy egy idealista, újságírói karrierre vágyó fiatal nő, aki soha nem gondolta volna, hogy a divatvilágban köt ki. Eleinte kívülállónak érzi magát, de idővel alkalmazkodik a helyzethez. A film során fontos erkölcsi dilemmákkal szembesül: megéri-e a sikerért feladni önmagát?

Fotó: Mafab.hu

Emily Blunt – Emily Charlton: Emily Miranda első asszisztense, aki teljesen alárendeli magát a munkának. Célja, hogy részt vehessen a párizsi divathéten. Cinikus és szarkasztikus, ugyanakkor érzékeny, amikor Andy veszélyezteti a pozícióját.

Stanley Tucci – Nigel Kipling: Nigel a Runway magazin divatszerkesztője és Miranda egyik legrégebbi munkatársa. Bár szarkasztikus és kissé kemény Andyvel, valójában szívből jövő mentora, aki segíti őt a divat világába való beilleszkedésben.

Simon Baker – Christian Thompson: Christian egy sármos író, aki segíti Andyt, és romantikus érdeklődést mutat iránta. Bár kezdetben vonzónak tűnik, később kiderül, hogy önző és manipulatív szándékai vannak. Simon Baker később világhírű lett a Mentalista című sorozat főszereplőjeként.

Érdekességek

Meryl Streep a szerep kedvéért megváltoztatta a testbeszédét: csendesen beszélt, alig mosolygott, és elegáns, minimalista mozdulatokat használt. Anne Hathaway elmondása szerint a film alatt rengeteg nevetés volt a forgatáson, főként Stanley Tucci és Emily Blunt szarkasztikus humora miatt. 

Fotó: InterCom

Anne Hathaway nem az első választása volt a stúdiónak Andy Sachs szerepére. Először Rachel McAdamset szerették volna, de ő visszautasította a szerepet. Anna Wintour, a Vogue főszerkesztője, akiről feltételezhetően Miranda karakterét mintázták, soha nem kommentálta nyilvánosan a filmet. A film premierjén azonban megjelent, és egy Prada-ruhát viselt, amit sokan ironikus gesztusként értelmeztek. Anne Hathaway ruhatára a film elején szándékosan unalmas és egyszerű, hogy kiemelje a divatvilágtól való távolságát. Amikor Nigel átalakítja Andyt, a kosztümtervezők olyan luxusmárkákat használtak, mint a Chanel, a Dolce & Gabbana és a Valentino. A filmben Andy teljes ruhatára több mint egymillió dollár értékű designer darabokból állt. Valentino Garavani, a legendás olasz divattervező egy párizsi jelenetben feltűnik, ő az egyetlen valódi divattervező, aki szerepet kapott a filmben.

Összegzés

Az ördög Pradát visel egy szórakoztató és elgondolkodtató film, amely bepillantást nyújt a divatvilág csillogó, mégis kegyetlen kulisszái mögé. A film számos idézete, karaktere és jelenete kultikus státust ért el. Miranda Priestly mondatai gyakran mémekké váltak, és a divatvilág működésére tett ironikus megjegyzései ma is aktuálisak. 

A divat és a popkultúra kedvelői körében megkerülhetetlen a mozi. Meryl Streep zseniálisan alakítja Miranda Priestlyt, a rettegett főszerkesztőt, miközben a humoros és megható pillanatok garantálják, hogy a néző egyszerre nevessen és elgondolkodjon. Ez a film tökéletes választás mindazoknak, akik szeretik a stílust, a drámát és a varázslatos karakterfejlődést.

Idővonal: Az ördög Pradát visel című filmet 2006-ban mutatták be, abban az évben, amikor Németországban a Reichenhall jégcsarnok teteje az erős hóesés következtében beszakadt, a tragédia 15 halálos áldozatot követelt, Teherán bejelentette, hogy elfogadja a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (International Atomic Energy Agency – IAEA) felügyeletét, amennyiben Irán atomprogramjának ügye visszakerül az ENSZ Biztonsági Tanácsától a bécsi székhelyű szervezethez, a szlovák légierő AN–24 típusú repülőgépe – koszovói békemisszióból hazatérő katonákkal – becsapódott a Borsó-hegy gerincébe, Hejce község külterületén pilótahiba miatt, Gyurcsány Ferenc elmondta az őszödi beszéd néven elhíresült monológját az MSZP-frakció zárt balatonőszödi ülésén, aminek nyilvánosságra kerülése után az emberek az utcára vonultak, a lemondását követelve. Önkormányzati választásokat tartottak Magyarországon, a Fidesz elsöprő győzelmet aratott az ország nagy részén, alig maradt MSZP által vezetett város, és hosszan tartó betegség után elhunyt a futballtörténet egyik legnagyobb alakja, Puskás Ferenc, a Budapest Honvéd és a Real Madrid labdarúgója. (Wikipédia)

A Meryl Streep filmjeit bemutató sorozatunkban a jövő héten már a bronzérmes mozival érkezünk.

Borítókép: Miranda Priestly (Meryl Streep) és Andy Sachs (Anne Hathaway) (Fotó: Mafab.hu)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.