Az öt legjobb Meryl Streep-film – A szarvasvadász + videó

Megrázó filmdráma a háború borzalmairól.

2025. 01. 17. 20:00
Forrás: Örökmozgó
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Maryl Streep filmjeit bemutató minisorozatunkban az ötödik helyet egy romantikus mozi, A távol Afrikától szerezte meg. A negyedik pozíciót, egy rendkívül szórakoztató vígjáték érte el, Az ördög Pradát visel (The Devil Wears Prada). Ezen a héten már a bronzérmes mozival érkezünk, ami nem más, mint A szarvasvadász (The Deer Hunter) című klasszikus. Ez a nagyszerű film kimaradt a Robert De Niro munkásságát bemutató sorozatunkból, azonban most pótoljuk ezt a hiányt, mert Meryl Streep filmjei között is kiemelt helyet foglal el ez az alkotás.

3. A szarvasvadász (1978)

Eheti mozink egy 1978-ban bemutatott amerikai háborús filmdráma, amelyet Michael Cimino rendezett. A film kilenc Oscar-jelölést kapott, és öt díjat nyert, köztük a legjobb film, a legjobb rendezés (Michael Cimino), és a legjobb férfi mellékszereplő (Christopher Walken) kategóriákban. 

Fotó: Mafab.hu

A film vegyes kritikákat kapott a vietnámi háború ábrázolása miatt, de általában méltatták a színészi alakításokat és a rendezést. Ma már a filmművészet klasszikusaként tartják számon, és fontos darabja a vietnámi háborúról szóló filmeknek.

Zsigmond Vilmos mesteri képei

A szarvasvadász operatőre Zsigmond Vilmos, a világhírű magyar származású művész volt, aki az 1956-os forradalom után emigrált az Egyesült Államokba, ahol később az egyik legismertebb operatőr lett. Az ő képi világa nagyban hozzájárult a film drámai erejéhez. A film képei egyszerre naturalisztikusak és líraiak, különösen a pennsylvaniai acélművek szürke, füstös tájait, valamint a vietnámi dzsungel kaotikus és embert próbáló környezetét bemutató jelenetek. Zsigmond mesterien játszott a kontrasztokkal, például a háború nyers brutalitását és az amerikai kisvárosi élet békés ártatlanságát éles vizuális különbségekkel ábrázolta.

A történet

A film a vietnámi háború előtti, alatti és utáni időszakot mutatja be egy pennsylvaniai kisváros munkásosztálybeli baráti társaságának életén keresztül. A film központi témája a háború hatása az emberekre, a barátságokra és az egyéni pszichére. Egy pennsylvaniai kisváros ukrán–orosz negyedében az acélüzem egyik kohásza, Steven éppen az esküvőjét tartja, mielőtt két barátjával, Nickkel és Michaellel elindul Vietnámba. 

Fotó: Mafab.hu

A három barát vidáman beszél arról, hogy remélik, az első vonalba kerülnek, mert így legalább lesz alkalmuk kiélvezni a bulit. Aztán betoppan egy háborús veterán, aki a kérdéseikre csak káromkodással felel. Nem tudják mire vélni a dolgot, de már nincs sok hátra, hogy ők is szembesüljenek azzal a világgal, mely félőrültté tette a katonát. A háború után mindegyikük másképp birkózik meg az átélt borzalmakkal, és a baráti kapcsolataik is megváltoznak.

A szereplők

Robert De Niro – Michael Vronsky: Michael a baráti társaság központi figurája, a legstabilabb és legfegyelmezettebb karakter. Ő az, aki próbálja összetartani a társaságot, és a háború utáni trauma ellenére is igyekszik helyreállítani az életét és segíteni a barátain. De Niro nagyon alaposan készült a szerepre. A vietnámi jelenetek hitelességéért több héten át katonai kiképzésen vett részt, és valódi acélmunkásokkal dolgozott a forgatás előtt.

Christopher Walken – Nick: Nick Michael legjobb barátja, aki a háború következtében súlyos pszichológiai traumát szenved. Végül az orosz rulett rabságában találja magát, és ez lesz a végzete. Walken az alakításáért elnyerte a legjobb férfi mellékszereplőnek járó Oscar-díjat. A játéka az érzelmi szélsőségeket, a háborús sokkot és az identitásvesztést tökéletesen ábrázolta.

Fotó: Mafab.hu

Meryl Streep – Linda: Linda Nick menyasszonya, aki a háború után Michael oldalán talál vigaszt. A karaktere érzékenyen mutatja be a háború következtében megbomló kapcsolatokat és a gyász feldolgozását. Meryl Streep számára ez a film hozta meg az első Oscar-jelölését. Bár a karakterének nem jutott annyi tér, mint a férfiaknak, alakítása kiemelkedően erős volt, és érzelmi alapot adott a történethez.

John Savage – Steven: Steven a baráti társaság egy másik tagja, aki friss házasként megy a háborúba. Fogságba esik, és a megpróbáltatások után súlyosan megsérül (elveszíti a lábait). Savage a háborús jelenetek alatt mélyen azonosult karakterével, és a fizikailag megterhelő forgatási körülmények különösen hitelessé tették alakítását.

John Cazale – Stanley („Stan”): Stan a társaság egyik tagja, aki felelőtlenebb és kissé komikus karakter, ugyanakkor mélyebben érintik a háború árnyékában történő események, mint azt elsőre gondolnánk. Ez volt John Cazale utolsó filmszerepe. A forgatás alatt már halálos beteg volt (tüdőrákban szenvedett), de a rendező és a stáb támogatta, hogy be tudja fejezni a munkát. A jeleneteit úgy forgatták, hogy a lehető legkevésbé terheljék.

Érdekességek

Az orosz rulett-jelenetek a film legemlékezetesebb pillanatai közé tartoznak. Az orosz rulett a háború abszurditásának és az emberi élet törékenységének metaforája. Bár vitatható, hogy valójában játszottak-e orosz rulettet a vietnámi háborúban, a film ezeket a jeleneteket drámai eszközként használja. 

Fotó:  Örökmozgó

Mint azt korábban írtuk,  a Stanley-t alakító John Cazale halálos beteg volt a forgatás alatt, és Meryl Streep, aki akkoriban a párja volt, végig mellette állt. Bár a film Pennsylvaniában játszódik, számos jelenetet Thaiföldön forgattak. A vietnámi jeleneteket forgatták itt, és a stábnak komoly logisztikai és időjárási nehézségekkel kellett megküzdenie.

Összegzés

A szarvasvadász az egyik legjobb film, amit a vietnámi háborúról forgattak. Cimino mozija rendkívül összetett és érzelmileg megterhelő alkotás, amely a vietnámi háború pszichológiai hatásait vizsgálja, különös tekintettel az amerikai munkásosztály életére. A szarvasvadász egy megrázó és lenyűgöző háborús filmdráma, amely nemcsak a vietnámi háború borzalmait, hanem annak emberi, érzelmi és társadalmi következményeit is bemutatja. 

Egy szoros baráti társaság életét követi nyomon, akik szembesülnek a háború előtti ártatlanság elvesztésével és az utána maradt sebekkel. Kiemelkedő színészi alakításokkal (Robert De Niro, Christopher Walken, Meryl Streep) és erős érzelmi töltettel a film egyszerre szívszorító és felejthetetlen. Aki szereti az elgondolkodtató, mélyen emberi történeteket, ez a film kötelező darab.

Idővonal: A szarvasvadász című filmet 1978-ban mutatták be, abba az évben, amikor röviddel a felszállás után felrobbant, és az Arab-tengerbe zuhant az indiai légitársaság Bombay-ből Dubajba tartó Boeingja, 190 utas és a 23 főnyi személyzet vesztette életét; Cyrus Vance amerikai külügyminiszter visszaadta Magyarországnak a Szent Koronát és a koronázási jelvényeket; elrabolta Aldo Moro olasz politikust a Vörös Brigádok terrorszervezet, majd később ki is végezték. A kereszténydemokrata vezető kétszer töltötte be pályafutása alatt a miniszterelnöki posztot. (Wikipédia)

Borítókép: Michael (Robert De Niro) és Linda (Meryl Streep) (Fotó: Örökmozgó)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.