A verseny ötlete 2016-ban, a szegedi születésű Zsigmond Vilmos halálának évében merült föl, az első fesztivált 2017-ben szervezték meg. A rendezvény évről évre ráirányítja a figyelmet a filmkészítés egyik legfontosabb társalkotójára, az operatőrre, munkája jelentőségére, s egyúttal lehetőséget teremt a fiatal filmesek bemutatkozására. Az immár kilencedik alkalommal megszervezett filmfesztiválra idén először a világszinten több száz filmes seregszemlét összefogó FilmFreeway felületén pályázhattak a filmkészítők. Bár az idei fesztivál felhívása szinte közvetlenül az előző eseményt követően jelent meg, hiszen a rendezvény visszatért eredeti, tavaszi időpontjához, a tavalyinál százzal több alkotást neveztek.
Zsigmond Vilmos Nemzetközi Filmfesztivál 2015
A mintegy háromszáz nagyjátékfilm, kisjátékfilm és dokumentumfilm között szerepelnek Cannes-t és Berlint megjárt, Golden Globe-ra és Oscarra jelölt alkotások is. Tovább erősödött az operatőröket díjazó seregszemle nemzetközi jellege is: megháromszorozódott a legkülönbözőbb kultúrkörökből származó filmek száma, melyek között egyszerre képviselteti magát a legtöbb európai ország, a Közel- és a Távol-Kelet, Észak- és Dél-Amerika.
A külföldi alkotások mellett az utóbbi két év magyar filmtermése is megjelenik, így a külföldi operatőrök munkái és a fesztivál számára kiemelt jelentőséggel bíró hazai alkotók művei egyaránt fellelhetőek a képszervezést hangsúlyozó éves filmmustrán.
Újdonságként a megszokott kategóriák mellett ezúttal videóklipek nevezését is várták a szervezők, melyekből Szabó Gábor, a HCA (Magyar Filmoperatőrök Egyesülete) vezetője, a fesztivál zsűrielnöke válogatja ki az egyedi látásmóddal rendelkező alkotásokat. A beérkezett filmeket kategóriánként két szakemberből álló előzsűri bírálja, a végleges versenyprogramot rövidesen kihirdetik a szervezők – olvasható a közleményben.