Az öt legjobb Mickey Rourke-film – A sárkány éve + videó

Látványos gengszterfilm, amely merészen ábrázolja a Chinatown alvilágát.

2025. 02. 07. 20:02
Fotó: Mafab.hu
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A múlt héten befejeződött a Meryl Streep filmjeit bemutató sorozatunk. Folytatjuk utazásunkat a filmek csodálatos világában. Ezúttal egy igazi hollywoodi fenegyerek következik a sorban, ő pedig nem más, mint Mickey Rourke. Elöljáróban meg kell említeni vele kapcsolatban, hogy az egyik legjobb alakítása az Angyalszív (Angel Heart) a Robert De Nirot bemutató sorozatunkban már szerepelt. Ez a kultikus mozi minden bizonnyal helyet követelt volna Rourke legjobb filmjei között. Sorozatunkban az ötödik helyet a Sárkány éve (Year of the Dragon) című krimi szerezte meg.

Kicsoda Mickey Rourke?

1952. szeptember 16-án született New Yorkban. Mickey Rourke eredetileg ökölvívóként kezdte pályafutását, és tehetséges amatőr bokszoló volt. Azonban egy sérülés miatt felhagyott a sporttal, és a színészet felé fordult. A '70-es évek végén New Yorkban tanult színművészetet, többek között a híres Actors Studióban. Első filmes szerepeit a '80-as évek elején kapta, és hamarosan feltűnt olyan filmekben, mint a Diner (1982), amely meghozta számára az első nagyobb sikert. Rourke a '80-as években a hollywoodi filmipar egyik legígéretesebb és legkarizmatikusabb színésze lett. Olyan emlékezetes filmekben szerepelt, mint, A test melege (1981), az Angyalszív (1987), a 9 és 9 és 1/2 hét (1986) vagy éppen a ma terítékre kerülő A sárkány éve (1985). 

Fotó: Mafab.hu

A '90-es években Rourke karrierje megtorpant. Rossz filmes döntések, a hírhedt önpusztító életmódja és a stúdiókkal való konfliktusai miatt egyre kevesebb szerepet kapott. Ebben az időszakban visszatért a profi ökölvíváshoz, és több mérkőzést is megvívott. A bokszolás fizikailag megviselte: súlyos sérüléseket szenvedett, arcát többször is műteni kellett, ami jelentősen megváltoztatta külsejét. A 2000-es években Rourke fokozatosan visszatért a filmiparba. A legnagyobb fordulópont Darren Aronofsky A pankrátor (2008) című filmje volt, amelyben egy lecsúszott sportolót alakított. 

A szerepért Oscar-díjra jelölték, és megnyerte a Golden Globe-díjat is. Rourke híres a lázadó, excentrikus stílusáról, és arról, hogy nem fél kimondani a véleményét. Élete során számos botrányba keveredett, de mindig hű maradt önmagához. Bár sosem lett tipikus hollywoodi sztár, a filmvilág egyik legkarakteresebb színészeként tartják számon. Mickey Rourke pályája tele volt hullámvölgyekkel, de tehetsége és karizmatikus jelenléte miatt továbbra is ikonikus alakja a filmiparnak.

5. A sárkány éve (1985)

A filmet Michael Cimino rendezte. A mozi Robert Daley azonos című regénye alapján készült, a forgatókönyvet Oliver Stone és Michael Cimino írta. A sárkány éve Michael Cimino egyik legambiciózusabb filmje volt a híres A szarvasvadász (1978) és az akkoriban bukásnak számító A mennyország kapuja (1980) után. A forgatás részben New Yorkban, részben pedig Észak-Karolinában zajlott, mivel a produkció nem kapott engedélyt arra, hogy a valódi New York-i Chinatownban filmezzen. Éppen ezért több jelenetet gondosan megépített díszletek között vettek fel. 

Mafab.hu

A film erőteljes képi világa és látványvilága Cimino maximalista stílusát tükrözi, aki a hitelesség érdekében nagy figyelmet fordított a részletekre. A film története részben valódi eseményekre épül. A '70-es és '80-as években valóban zajlottak nagy bandaháborúk Chinatownban, és a film több valós személyről mintázta a karaktereket.

A történet

A sztori a New York-i Chinatownban játszódik, ahol Stanley White (Mickey Rourke) vietnámi háborús veterán és rendőrfelügyelő harcot indít a kínai maffia ellen. White célja, hogy leszámoljon a növekvő bűnözéssel és a helyi triádokkal, különösen Joey Tai (John Lone), a fiatal és ambiciózus gengszter ellen, aki átveszi a hatalmat a kínai alvilágban. 

Ahogy White egyre mélyebbre ás a korrupció és az erőszak világában, a személyes és szakmai élete egyaránt veszélybe kerül. A film egyik fő témája a rasszizmus és a kulturális különbségek. White és Tai közötti konfliktus nem csupán személyes háború, hanem két világ ütközése is: a fehér amerikai rendőrség és a zárt, szigorú hierarchiára épülő kínai maffia kultúrája.

A szereplők

Mickey Rourke (Stanley White): Ebben az időszakban Rourke a '80-as évek egyik legtehetségesebb fiatal színésze volt. Alakítása erőteljes, megmutatja White karakterének komplexitását: egy érzéketlen, makacs, de karizmatikus férfi, akinek személyes tragédiái alakítják motivációit.

Fotó: Mafab.hu

John Lone (Joey Tai): Kifinomult és hidegvérű gengszterként lenyűgöző alakítást nyújt. Karaktere eltér a sztereotip maffiafőnököktől, mivel intelligens és ravasz stratéga, aki nem csupán erőszakkal, hanem politikai kapcsolatokkal és modern üzleti érzékkel is dolgozik.

Ariane Koizumi (Tracy Tzu): Egy újságíró, aki romantikus viszonyba kerül White-tal. Karaktere kapcsán sok kritika érte a filmet, mert gyakran passzív szereplőként jelenik meg, és kapcsolatuk inkább a White karakterének bonyolítását szolgálja, mint saját fejlődését.

Érdekességek

Mickey Rourke karaktere idősebbnek tűnik a valós koránál, mivel Cimino szerette volna, ha White tapasztaltabb és érettebb zsaru benyomását kelti. Emiatt Rourke-nak meg kellett őszítenie a haját. Több ázsiai-amerikai szervezet tiltakozott a film ellen, mivel úgy érezték, hogy a kínai közösséget negatív színben tünteti fel. Cimino és a stúdió azzal védekezett, hogy a film egy adott gengsztervilágról szól, és nem az egész közösséget ábrázolja így. 

Fotó: Mafab.hu

Oliver Stone, aki maga is vietnámi veterán volt, nagy szerepet játszott abban, hogy Stanley White karakterének múltja hangsúlyos legyen. A film többször is utal arra, hogy White személyisége és agresszivitása összefügg a vietnámi háborúban szerzett traumáival. Ez az elem Stone saját későbbi filmjeiben is visszaköszön, például A szakasz (1986) vagy Született július 4-én (1989) című alkotásokban.

Összegzés

A sárkány éve vegyes kritikákat kapott. Egyesek dicsérték Mickey Rourke alakítását és Cimino stílusát, míg mások kritizálták a mozi erőszakosságát és a kínai közösséggel kapcsolatos sztereotip ábrázolást. A film hangulata szenzációs, aki szereti a '80-as éveket, az imádni fogja ezt a mozit. 

A sárkány éve egy látványos, intenzív gengszterfilm, amely merészen ábrázolja a Chinatown alvilágát és egy megszállott zsaru küzdelmét. A film ma már kultikus státuszt élvez, különösen a neo-noir és a bűnügyi filmek rajongói körében.

Idővonal: A sárkány éve című filmet 1985-ben mutatták be, abban az évben amikor, Mihail Gorbacsovot választották meg a Szovjetunió Kommunista Pártjának főtitkárává, az USA és a Szovjetunió Genfben megkezdte az új fegyverzetcsökkentési tárgyalásokat a védelmi és űrrendszerekről, a hadászati és a közepes hatótávolságú atomeszközökről, a budai Várban megnyílt az Országos Széchényi Könyvtár, a monorierdői kempingben sor került a monori találkozóra, a Kádár-rendszer értelmiségi ellenzékének első nagy találkozójára és megnyílt a Ferihegyi repülőtér 2-es terminálja az utazóközönség számára. – Wikipédia

A jövő héten a Mickey Rourke filmjeit bemutató sorozatunkban a negyedik helyezett mozival érkezünk.

Borítókép: Mickey Rourke (Stanley White) - (Fotó: Mafab.hu)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.