Kesztyűs kézzel bántunk el a kádárizmussal?

A magyar rendszerváltás egyik legnagyobb erénye a közvélekedés szerint, hogy úgymond vér- és erőszakmentes volt. Fricz Tamás politológus – akinek véleménycikkeit gyakran olvashatják lapunk hasábjain – új kötetében ezt egyfajta „tárgyalásos forradalomnak” nevezi. Olyannak, amely mindenképpen különbözött a környező országokban lezajlott véres eseményektől. A szerző a könyvében többek között azt is feltárja, hogy ez a finomkodó, „glasszékesztyűs” magyar rendszerváltás végül milyen következményekkel járt hazánkra nézve, és hogy milyen politikai és társadalmi hozadékait nyögjük hosszú távon.

2025. 02. 05. 18:02
Fricz Tamás
A felvétel 1990. május 22-én készült, az Antall-kormány kormányprogramjának kihirdetése után (Forrás: Fortepan)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Méry Ratio kiadónál megjelent, A glasszékesztyűs magyar rendszerváltás (1987–1992/93) című kötetében Fricz Tamás három részben taglalja a magyar rendszerváltás folyamatának politológiai elemzését. 

Fricz Tamás
Fricz Tamás A glasszékesztyűs magyar rendszerváltás című új könyvének borítója

Ahogy a szerző fogalmaz:

A kötetem nem lehet más, mint egy lehetséges interpretációja, elemzése és értékelése a harminc évvel ezelőtt velünk megtörtént, történelmi erejű változásoknak.

Az első rész a politológiai esszé műfajához áll a legközelebb, amelyben a szélesebb nemzetközi folyamatokba helyezve, de elsősorban a belpolitikai történésekkel és azok értékelésével foglalkozik a szerző.

A második fejezetben komparatív módon a közép- és kelet-európai rendszerváltások jellemzőit vizsgálja, különös tekintettel Magyarország szerepére a térségben.

Ebben a részben elsősorban arra próbálok választ találni, hogy régiónkban milyen tényezők döntötték, döntik el azt, hogy egyik vagy másik országban sikeres, kevésbé sikeres vagy éppen kudarcos rendszerváltás zajlott le

– fogalmaz. 

A kötet harmadik, egyben befejező részében Fricz Tamás a vizsgált időszak nemzetközi hatásainak figyelembevétele mellett megpróbálja megvonni a magyar rendszerváltás ma megítélhető mérlegét. 

Fontos kiemelni, hogy a politológus a kötetében a rendszerváltás címszava alatt egy saját maga által meghatározott időintervallumot vizsgál, az 1987-től 1992/93-ig tartó történelmi időszakot, azaz a rendszerváltás körüli politikai korhangulat időszakának éveit elemzi. Ezekben ugyanis tetten érhető a politikai erjedés, amelyben felbomlanak a régi és kialakulnak az új intézményi keretek.

Mint írja, a „glasszékesztyűs” jelzőt azért is választotta kötete címébe, mert Antall József korábbi miniszterelnök félreértelmezett „úriemberi” mentalitása is rányomta a bélyegét a magyar rendszerváltásra, hiszen hazánk volt az egyetlen a környező országok közül, ahol a társadalom szinte teljes részvétele nélkül zajlottak le az események, megmaradt a kádárista „járjon mindenki egy kicsit jól, senkit se bántsunk” attitűd. Ennek egyik hozadéka, hogy 2010 után lényegében véve egy második rendszerváltást kellett és kell végrehajtani – írja Fricz Tamás, majd hozzáteszi: 

számára még mindig az a kérdés, hogy az itt maradt régi attitűd miatt tartós hasadás keletkezik-e a politikában és a társadalomban, vagy véglegesen sikerül legyőzni a posztkádárizmust, és ezzel befejezni a rendszerváltást. Mert az azóta eltelt idő már bizonyította: a posztkádári szemléletmód fennmaradása mind a mai napig veszélyt jelent a magyar demokráciára és a nemzeti identitásra.

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.