Népzenész legendával lép fel Bársony Bálint és a Magyar Rhapsody Projekt

Egy ősi zenei utazásnak lehet részese a közönség a Várkert Bazárban, ahol Bársony Bálint a Magyar Rhapsody Projekt zenekarral és Csík János zenésszel ad koncertet február 13-án. A Magyar Rhapsody Projekt a Kárpát-medencei ősi hangszerek mellett modern hangszereket is használ, így egyszerre jelenik meg alkotásaikban a múlt és a jelen zenei hangulatainak rezgése. Bársony Bálint Erkel Ferenc-, Artisjus- és Fonogram-díjas szaxofonművésszel, zeneszerzővel, hangterapeutával beszélgettünk a koncert felépítéséről, terveikről.

2025. 02. 05. 5:20
Bársony Bálint
A Várkert Bazárban lép fel az együttes. Fotó: Janus Erika
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly októberben Bársony Bálint pályájának huszonötödik, az általa alapított Magyar Rhapsody Projekt megalakulásának tizedik évfordulóját ünnepelte a Budapesti Operettszínházban, amelyre különleges látványvilágot alkottak meg. Ezt az előadást mutatják be a Várkert Bazárban, ahová tizenegy év után térnek vissza. Zenekaruk születése részben egybeesik a Várkert Bazár megalakulásával, amelynek a megnyitóján több napon keresztül játszhattak tizenegy éve. Ekkor, a Várkert Bazár falai között dőlt el, hogy együtt marad a zenekar. Nem sokkal később megjelent az első albumuk. 

Bársony Bálint
Bársony Bálint Csík Jánossal zenél (Fotó: Janus Erika)

Bársony Bálint és a Magyar Rhapsody Projekt

– Egy igazi népzenész legenda, Csík János érkezik a koncertre, aki nemcsak hegedülni, de énekelni is fog – árulja el a Várkert Bazárban tartandó koncerttel kapcsolatban Bársony Bálint. 

Mintegy népzenei mentorként vesz részt az együttesünk életében, mert mindig valami cifra, tanulságos, hangszeres bravúrokat igénylő témát dob be a közösbe. Nagy izgalommal tölti el, hogy a népzenét a modern megszólalással keverjük. A műsorról elmondhatjuk, hogy az ősi, Kárpát-medencei és keleti rezgéseket ötvözzük modern megszólaltatással, filmzenei elemekkel, de megjelenik benne a népzene, a világzenei popos hangzás is.

A koncert alatt egy igazi utazáson vehet részt az ember, amelyen elindulunk a Kárpát-medencéből a Balkánon át Törökországba, ott egy kicsit barangolunk, majd újra visszajövünk a Kárpát-hazába. Emlékezetes és gyógyító élmény lesz, rengeteg energia szabadul ilyenkor fel. A koncert egy közös szertartás, ami mindannyiunkat épít – teszi hozzá a művész. 

Mint mondta, az elmúlt év a magyar–török kulturális évadról szólt számukra, így több török–magyar vonatkozású dalt is feldolgoztak hazai és külföldi vendégművészekkel közösen. Részt vettek egy balkán–török turnén, ahol páratlan rigmusokba botlottak. 

Rátaláltak például egy bolgár népdalra, amelynek első sora megegyezik az Indulj el egy úton kezdetű népdalunk első sorával. A bolgár állami népi karral közösen készítették el ennek feldolgozását, amihez videóklip is készült. 

Bársony Bálint
 Az ősi íjfeszítő testvérnépekkel való zenei kapcsolatfelvételre törekednek (Fotó: Janus Erika)

– Idén további kutatásokat folytatunk keleti vonatkozásban: az ősi íjfeszítő testvérnépekkel való zenei kapcsolatfelvételre törekszünk. Meggyőződésem, hogy amikor őseink vándoroltak, kereskedtek egymással, kultúrát is cseréltek, muzsikájuk nagy hatással volt egymásra. Ezeket is szeretnénk feltérképezni – mondta Bársony Bálint, majd kérésünkre felsorolta azokat a hangszereket, amelyeken szívesen játszik: 

– A tenorszaxofon volt a fő hangszerem, amelyen jazztanulmányokat folytattam. Ezt leraktam, jelenlegi fő hangszereim, amelyeken a legtöbbet játszom, a faszaxofon, azaz a tárogató és a szopránszaxofon. Megszólaltatom a koncerteken a somogyi hosszúfurulyát, a tilinkót, pásztorfurulyákat, de tekerőlanton, zurnákon, különböző töröksípokon és minden olyan fúvós hangszeren is zenélek, amelyek az ősi múltba repíthetnek vissza bennünket. Hatalmas méretű dobokkal érkezünk erre a koncertre is, mindannyian örömmel játszunk ezen a hangszeren az együttesben

 – mondta, majd egy különleges programról is beszámolt nekünk. Április 19-én egy nagyszabású hangtálas hangfürdőt rendez a Magyar Zene Háza koncerttermében, ahol több százan vehetnek részt jógamatracokon fekve, becsukott szemmel, miközben ő „hangtál-oratóriumot” játszik nekik. Mint mondta, ez egy Nepálban tanult tisztító szertartás, a hangok a testbe áramolva harmonizálják a belső energiát, oldják a feszültséget, az érzelmi problémákat. – Tíz éve folyamatosan foglalkozom hangtálakkal, hangfürdőkkel. Nepálban közel három hónapig tanulmányoztam a hangrezgések működését és a hangtálak felhasználási lehetőségeit. Nagyon fontosnak tartom, hogy ilyen formában is segíteni tudjak az embereknek – foglalta össze a művész. 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.