Visszatért a Netflix népszerű sorozata, a tudósokat teljesen kiakasztotta a második évad, még Keanu Reeves is szerepel benne

Sokan azt követelik, hogy a Netflix sorozatának hozzanak létre egy új kategóriát, az Emberiség az emberiség előtt második évada is élénk vitákat generált a tudományos világban.

2025. 02. 17. 18:27
Netflix Forrás: Netflix
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Netflix egyik legmegosztóbb sorozata, az Emberiség az emberiség előtt második évadával tért vissza, és ismét élénk vitákat generált a tudományos világban. A Graham Hancock által vezetett dokumentumsorozat azt a kérdést feszegeti, hogy vajon létezett-e egy ősi, fejlett civilizáció a történelem előtti időkben, amelynek nyomai máig fellelhetők a világ különböző pontjain.

A Netflixen óriási követőtábora van Graham Hancock sorozatának, a tudósok viszont aggódnak (Forrás: TMDb)

Áll a bál a Netflix sorozata körül: tudomány kontra spekuláció

Hancock elmélete szerint a jégkorszak végén egy globális kataklizma pusztította el azt a fejlett kultúrát, amely korábban jelentős hatást gyakorolt a későbbi civilizációkra. Szerinte ennek a letűnt társadalomnak a tudását és építészeti megoldásait a későbbi civilizációk részben átvették, ami megmagyarázhatja a hasonlóságokat a világ különböző régióiban található monumentális építmények és mitológiai történetek között.

Miközben Hancock követői közül a legtöbben feltehetően izgalmas alternatív történelemként tekintenek az elméletére, a tudományos élet részvevői nagyon is komolyan veszik, és szkeptikusan fogadják az állításait.

A második évadban Keanu Reeves is szerepet kapott, hogy kérdéseket szegezzen Hancocknak, aki válaszaiban pedig újfent élesen bírálta a tudományos közösség hivatalos álláspontjait, mert szerinte bizonyos bizonyítékokat figyelmen kívül hagynak, ahogyan az ő elméleteit sem veszik kellőképpen számításba. 

A műsor egyértelműen megkérdőjelezi a történettudomány és a régészet uralkodó nézeteit, és a nézőt is arra ösztönzi, hogy szkeptikusan viszonyuljon a tudományos konszenzushoz.

Ezt azonban a tudományos közösség sem hagyta szó nélkül. Régészek és történészek rendre felhívják a figyelmet arra, hogy Hancock bizonyítékai gyakran szelektívek, és nem támasztják alá egy elveszett, fejlett civilizáció létezését.

Az Amerikai Régészeti Társaság külön kritikával illette a Netflixet, amiért dokumentumfilmként kategorizálta a sorozatot.

Szerintük ugyanis a mű inkább a spekuláció és a tudományos fantasztikum határán mozog, miközben alábecsüli, és éles, konfrontatív hangnemben beszél a régészek munkájáról.

Flint Dibble régész úgy véli, hogy Hancock érvelése nem állja ki a tudományos vizsgálat próbáját, míg David Connolly szerint a kutató inkább csak válogat a számára kedvező források között.

A kritikák ellenére Hancock elméletei hatalmas közönséget vonzanak, könyvei pedig milliós példányszámban keltek el, és rendszeresen szerepel népszerű podcastokban is, ahol részletesen kifejti nézeteit. Az új évad nézettsége is azt mutatja, hogy sokan kíváncsiak arra az alternatív történelemre, amelyet Hancock képvisel.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.