Ha Facebook-nyelven fogalmaznánk, akkor úgy lehetne mondani: a magyarok és a mongolok bonyolult kapcsolatban vannak. A valamikori közös kultúra, a sztyeppei nomád gyökerek a régmúltban összekötöttek, a már európai keresztény államként elszenvedett tatárjárás szétválasztott, majd a XX. században a szovjet érdekszféra ismét összekötött minket, aztán ennek is vége szakadt. Az utóbbi évtizedekben legfeljebb elszánt kutatók kötötték össze a két kultúrát, amely külön-külön igyekezett lábadozni a posztszovjet időkben. A mostani találkozás sokat lendíthet azon, hogy megismerjük, megértsük és megkedveljük egymás kultúráját.

Mongol színházi előadást láthat a MITEM közönsége
Az Ég fia a Hun Birodalom megalakulásának 2220. évfordulójára készült, története az első mongol állam fénykorához kapcsolódik.
A hsziungnu birodalom idejébe kalauzol bennünket, amely az előadásban is megjelenő Modun uralkodásának idején hatalmas méretű volt, Koreától a Bajkál- és Balhas-tóig, délen egészen Tibetig terjedt.
A mongolok voltak máig az egyetlenek a világon, akiknek sikerült nomád államszervezeten alapuló impériumot építeni. Az előadás ezt a számunkra már ismeretlen, sőt egzotikus világot idézi meg impozáns színpadi kiállításban, látványos kosztümökkel, mintegy százfős szereplőgárdával.
Keleti színházat már sokfélét láthatott a MITEM közönsége, megfordult itt tradicionális kínai opera, koreai szertartás, megismerhettük a kathakáli színházat, a tibeti operát, vagy azt is, ahogyan egy modern alkotó újraértelmezi a régi japán formákat. Mongol előadást viszont most először láthatunk, és külön izgalmas, hogy a produkció a mongol múltnak egy jellegzetes történelmi epizódját dolgozza fel. Érdekes körülmény, hogy a magyar fiatalok körében igen népszerű a The Hu mongol rockegyüttes, amely éppen a tradicionális zenére alapozva teremti meg sajátos hangzását. Itt az ideje hasonló felfedezést tenni a mongol színházi tradíciót illetően, kíváncsian várhatjuk, hogyan beszélik el múltjuk – hozzánk is kapcsolódó – történeteit.