A pityerszeri skanzenben a három házcsoportból és portából álló Őrségi Népi Műemlékegyüttes épületei az 1700-as évekbeli állapotot őrzik. A múzeumfalu fehérre meszelt házai és régi használati tárgyai egyaránt segítenek elképzelni, hogyan élhettek egykor az őrségi emberek.

A pajta közösségi és kulturális színtér
Május 23-án Őriszentpéteren a Pajtaszínház és Malom Látogatóközpontban kezdődik a program.
Délután nyílik meg a PajtaKult utazókiállítása, majd konferenciát tartanak az átalakult, új funkciójú pajtákról és csűrökről.
A bemutatók között szerepelnek példák Csíksomlyóról, Zetelakáról, Gyimesbükkből és Csíkszentkirályról. A konferencia zárásaként kerekasztal-beszélgetést tartanak, ahol több szakember, köztük Sülyi Péter a Pajtaszínház képviseletében, Horváth László a Fonó Pajta nevében, Mezei Dániel a PajtaKulttól és Eszenyi Ákos építészmérnök a Felvidéki Építész Műhely képviseletében osztja meg tapasztalatait és gondolatait az új funkciók nyújtotta élményekről és jövőbeli lehetőségekről. Este Szalafőn és Pityerszeren a Kandela programsorozat részeként különleges fényinstallációk világítják meg a skanzen épületeit, új dimenziót adva a hagyományos falusi tájnak.
Május 24-én délelőtt a szakmai programon a résztvevők a lendvajakabfai Hang-szer pajtát, majd a keserűszeri pajtaházat tekinthetik meg.
Délután a dozmati Kultudvar és pajta nyílik meg a látogatók előtt, majd Őriszentpéteren kerekasztal-beszélgetés kezdődik Mezei Dániel műsorvezetésével, Tóth Zoltán építész, Rácz Zoltán csellóművész és az Őrségi Nemzeti Park részéről Kovács Dániel közreműködésével. Este ismét Szalafőn és Pityerszeren mutatkozik be a Kandela sokszínű fényinstallációja.
Május 25-én Tóth Zoltán építész ismertetőjét hallgathatják meg a résztvevők Felsőmarácon a porta- és pajtatervekről, délután pedig Őriszentpéteren, a Kovácsszeren a Lajtorjás pajta avatóját rendezik meg a Rácz Quartett részvételével.