A Seuso-kincs keletkezésének idején játszódó történelmi regényt mutattak be a Nemzeti Múzeumban

A Seuso-kincs keletkezésének idején, a IV. század első harmadában játszódik Nagy Mihály régész, a Magyar Nemzeti Múzeum egykori főmunkatársának történelmi regénye. A Nyugaton kelt a nap című kötetet csütörtökön mutatták be Budapesten.

Forrás: MTI2025. 06. 06. 12:51
Nagy Mihály, a regény szerzője elmondta, hogy három évig tartó kutatómunka előzte meg a mű keletkezését.
Nagy Mihály, a regény szerzője elmondta, hogy három évig tartó kutatómunka előzte meg a mű keletkezését.
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fiktív elemeket tartalmazó történelmi regény bemutatja, hogy a késő császárkorban hogyan éltek és éreztek a Római Birodalom polgárai, milyen emberi tényezők vezettek a nagy történelmi eseményekhez és döntésekhez, valamint hogy milyen viszony fűzhette egymáshoz a családokat egy olyan társadalmi osztályban, amelyben a fő cél a hatalom megszerzése és megtartása volt – hangzott el a kötet bemutatója alkalmából tartott pódiumbeszélgetésen.

A Seuso-kincs. Fotó: Magyar Nemzeti Múzeum/Dabasi András–Kardos Judit

Nyugaton kelt a nap

Latorcai Csaba, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára kiemelte: a Seuso-kincs önmagában, művészi szempontból is hatalmas értéket képvisel, de a legtöbb embert az érdekli, hogy mi ennek a műtárgyegyüttesnek a története. Nagy Mihály arra vállalkozott, hogy kontextusba helyezve válaszokat adjon azokra a kérdésekre, amelyek felmerülnek a látogatókban, amikor belépnek a Nemzeti Múzeum kiállítására. Például hogy ki volt a Seuso-kincs tulajdonosa és hogy mi lett a sorsa – magyarázta az államtitkár.

Latorcai Csaba a regény értékének nevezte, hogy felhívja a figyelmet az egykori Pannonia provincia kettősségére, miszerint a terület egyszerre volt periféria és centrum is, amit jól mutat, hogy itt készült a Római Birodalom késő császárkori időszakának az egyik legkülönlegesebb kincse.

Zsigmond Gábor, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója elmondta, hogy a Seuso-kincs 2019 óta látható a múzeumban az állandó tárlat részeként. 

A közelmúltban megjelent kötet kapcsán úgy fogalmazott: a Seuso-kincs nemzetközileg elismert kutatójától az olvasók egy olyan tudományosan hiteles, ugyanakkor mégis közérthető történelmi regényt kaptak kézhez, amely bemutatja a leletegyüttes rendkívül kalandos és fordulatokkal teli történetét, amit a mai napig számtalan rejtély övez. Kiemelte: a regény szereplőin keresztül betekintést nyerhet az olvasó a késő császárkor komplex történelmi korszakába és társadalmába is.

Nagy Mihály, a regény szerzője elmondta, hogy három évig tartó kutatómunka előzte meg a mű keletkezését. A történet szereplői között található többek között Nagy Konstantin római császár, valamint édesanyja, Szent Ilona, a régészek védőszentje, emellett a Seuso-kincs gazdájának több rokona is megjelenik a műben – tette hozzá Nagy Mihály.

Prőhle Gergely, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének programokért felelős igazgatója elmondta, hogy a Nyugaton kelt a nap című történelmi regényben erőteljesen jelenik meg a korai kereszténység és a hatalom viszonya, valamint a kereszténység korai szakaszának meghatározó eseménye, az első niceai zsinat is, amely a mai napig meghatározó jelentőségű.

A kiadvány a Pesti Kalligram Kft. és a NINCS Kulturális Alapítvány gondozásában jelent meg, szerkesztője Tóth Ramóna Mirtill.

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.