Az elmúlt évtizedekben folyamatosan nőtt a világ legmagasabb hegyét meghódítani igyekvők száma. A 8850 méteres Mount Everest elérését a legtöbb hegymászó a Nepál felőli, déli oldalról próbálja meg. 2017-ben 648 ember érte el a csúcsot, 202-en a tibeti, 446-an a nepáli oldalról jutottak fel. Az utóbbi években a tibeti–kínai oldal egyre népszerűbb lett, mivel a nepáli útvonalon található veszélyes jégfal miatt az expedíciókat szervező cégek az északi, valamivel könnyebb megközelítést választják. Másik ok miatt is az északi irányt részesítik előnyben: Nepálban elszaporodtak az alacsony árfekvéssel csúcsra jutást ígérő „fapados” társaságok. Ezek a világ legmagasabb hegyének meghódítását hirdetik, miközben túl nagy kockázatot vállalnak.
Kötelező szemétgyűjtés
A mászókat kiszolgálókkal együtt tavaly 60 ezer ember fordult meg a Mount Everest környékén – ebben a számban a tibeti alaptábor környékét egy fotó erejéig autóval felkereső turisták is benne vannak –, ami hatalmas környezeti terheléssel jár. A hatóságok úgy döntöttek, korlátozásokat vezetnek be. A kínai fennhatóság alatt álló Tibet felől ez évtől nehezebb lesz a csúcs meghódítása, mivel Peking évente legfeljebb háromszáz embernek ad erre engedélyt. A mászószezont a tavaszi hónapokra korlátozzák, amikor egyébként is a legtöbb ember próbálkozik. Kína az alpinisták számának korlátozása mellett a hegy megtisztítását is meghirdette, amelynek része az ott elhunytak testének lehozatala.
A kínai állami média szerint egy harmincfős csapat tavaly júniusban 8,5 tonna szemetet – ebből 2,3 tonna volt az ürülék és 5,2 tonna háztartási hulladék –, illetve egy tonna hegymászó-felszerelést gyűjtött össze. A hegyet takarítók a környezet megtisztítását ugyanolyan megerőltetőnek találták, mint magát a csúcshódítást. Kína a szeméthegyek tovább-burjánzása ellen hulladékgyűjtő állomásokat telepített, ahol a mászók megszabadulhatnak a műanyag zacskóktól, konzervdobozoktól, melegítőeszközöktől, sátraktól és oxigénpalackoktól. A tibeti hatóságok 2015 óta minden próbálkozónak szemeteszsákot adnak, amelyet legkevesebb nyolc kilogrammnyi hulladékkal megtöltve kell visszahozni, és minden hiányzó kilogramm után száz dollár bírságot fizetni. Nepálban négyezer dollár letétet fizetnek a mászók, ezt visszakapják, ha levisznek legalább nyolc kiló szemetet.