Pályája csalódással indult. 2011 decemberében akarta kipróbálni az egyik fővárosi szabadulószobát, de nem volt időpont, majd felhívták, hogy valaki visszamondta, mégis mehet. Ment, lenyűgözte az élmény, majd bevillant a gondolat: ha ez ilyen népszerű dolog, miért ne lehetne neki saját szobája? 2012 januárjában bérleti szerződése volt, 600 ezer forintból – hitelből és saját megtakarításból – kiépítette első szabadulószobáját.
Ez a dolog magyar találmány, Gyurkovics Attila nevéhez fűződik. Az ötlet óriási, de nem szabadalmaztatható. Gyurkovics Attila eleinte próbálta levédetni, de a jogászok megmondták, reménytelen, mert elég némi módosítás, és máris új játékmenet jön létre. Először Budapesten, majd az országban több helyen születtek újabb és újabb szobák, később Európát is meghódította ez a koncepció. Jelenleg több mint tízezer szabadulószoba van a világon, nálunk 200-250 a vidékiekkel együtt. Ebből csak Budapesten
13 Koltai Balázs „fennhatósága” alatt működik, a hazaiakon túl Sydney-ben, Stockholmban, Nürnbergben, Marseille-ben van érdekeltsége.
A világ különböző pontjain eltérőek az igények. Az ausztrálok gyomra nem veszi be, ha nem tudnak önerőből kiszabadulni. A franciák az eleganciát szeretik, poros, faforgácsos fűrésztelepnek épített helyiségbe be se mennének – nem úgy a magyarok, akiket nem zavar, ha a hitelesség érdekében nem a patyolattisztaság a jellemző. Itthon egyébként sem a dizájn fontos, hanem az ötletek, a megoldandó talányok.
A szobaépítés logikusan következett az idén 31 éves fiatalember gyerekkorából. Koltai Balázs édesanyjával gyakorta járt bolhapiacra. Ha látott valami érdekeset, például társasjátékot, harminc forintért megvette, majd néhány árussal odébb negyvenért eladta. Este visszavásárolta huszonötért. Almacsigákat tenyésztett, azokon is szép haszonnal adott túl. Vállalkozói korszaka előtt sok helyen dolgozott: volt biztosításközvetítő, futár, diszkontáruházakban reklámos, színházban ruhatáros, főzött kapszulás kávét, festett kerítést órabérben ezer forintért, és átadta hatszázért az ismerősének. Vett robogót hatvanezerért, és eladta nyolcvanezerért – úgy, hogy semmit sem javított rajta, csupán jobb hirdetési szöveget írt hozzá. Mindig agyalt, mindig kereskedett. A pénz motiválta, nem tagadja, ez tette lehetővé a függetlenségét.